Tarih öncesinden günümüze zeytinyağı saklama kaplarının incelenmesi ve seramik malzemeden uygulanması
The research of the olive oil storage pots from before history up to date and the application of ceramic materials
  1. Tez No: 226200
  2. Yazar: NEDİM ÇALTI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. F. BUKET GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yüzyıllar boyunca Akdeniz Havzası'nda yaşayan kültürler için çok büyük önem taşıyan zeytinyağının gerek taşınmasında, gerekse saklanmasında seramiğin önemi yadsınamaz. Günümüzde Endüstriyel ve teknolojik gelişmeler sonucunda seramik yerini cam, plastik gibi malzemelere bırakmıştır. Hem sanatsal hem estetik değerler göz önüne alınarak seramik zeytinyağı saklama kaplarının günümüzde sürdürülebilirliğinin ve uygulanabilirliğinin araştırılması, yeni tasarımların geliştirilmesi ve yeniden kullanıma kazandırılması açısından önem taşımaktadır.Bu bağlamda seramik malzeme kullanılarak yapılacak olan zeytinyağı kaplarının fonksiyonellik, ergonomik ve estetik kaygıların çözülmüş olarak hazırlanması ve günümüzde üretilen cam, plastik zeytinyağı saklama kaplarına alternatif olarak sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the ceramics which has being used for storage and transport of the olive oil which is very important fort he cultures has lived at mediterrean lands for hundreds of years, cannot be neglected. At present times, due to the developments at tecnology and industry new materials like polymers and glass has taken the place of ceramics.From the point of aesthetics and artistic issues, researches on production of ceramic olive oil containers, new container designs and planing the usage of these bottles are the topics should be thought on.With these aspects presenting olive oil containers which are produced by using ceramics and designed concerning functionality, ergonomy and aesthetics, as an alternative for today?s polymer and glass containers is the main target of this project.