Çocuk tüketicilerin marka algılamalarının seçilmiş ürün grubu bağlamında araştırılması
An investigation on child consumers' brand perceptions in the context of chosen product category
- Tez No: 226201
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Rekabetin giderek daha yogun hissedilmesi sonucu isletmeler hayatta kalabilmek ve bunun da ötesinde sürdürülebilir bir rekabetçi avantaj kazanmak için ürünleri ya da hizmetlerini rakiplerininkilerden farklılastırmak zorunda kalmıslardır. Bu farklılasmayı saglayarak ürüne deger katan markalar, günümüzde isletmelerin en degerli varlıklarından biri olarak ele alınmaktadır. Tüketiciler markayı ürünün önemli bir parçası olarak görmektedir. Bu nedenle pazarlamacılar, ürün ve hizmet markaları yaratmak, sürdürmek, korumak ve onların degerini arttırmak zorundadır. Basarılı markalara sahip olmak isteyen isletmeler tüketici davranıslarına, bu davranısları etkileyen faktörlere ve satın alma karar sürecine iliskin bilgi sahibi olmalı, bu bilgileri güncel tutmalı ve konuyla ilgili gerekli analizleri yapmalıdırlar. Tüketici davranısını etkileyen psikolojik faktörler arasında yer alan algılama kavramı markalar açısından büyük öneme sahiptir. Çünkü markaların sahip oldukları üstün özelliklerden çok, onun nasıl algılandıgı önemlidir. Bu nedenle isletmeler markalarına karsı olumlu algılamalar olusturmak için yogun çaba sarf etmektedir. Bazı markalar sadece çocuklar hedef alınarak yaratılmaktadır ve çocuklar bu pazarın temel kullanıcı ya da satın alıcısı durumundadırlar. Olusturdukları ikinci pazar türünde ise çocuklar ailelerinin, bütün ailenin kullanımı için satın alacakları markalar ile ilgili kararlarını etkilemektedirler. Çocuk tüketiciler ayrıca gelecegin yetiskin pazarlarını meydana getireceklerdir. Çocuk tüketicilerin olusturdugu bu üç pazar türü göz önüne alınırsa, onların diger tüm demografik gruplardan daha büyük bir pazar potansiyeline sahip oldukları anlasılmaktadır. Bu nedenle çocuk tüketicilerin marka algılamalarının incelenmesi önemlidir. Arastırmada, öncelikle marka, tüketici davranısları ve algılama konuları teorik açıdan degerlendirilmis, daha sonra çocuk tüketicilerin marka algılamalarını seçilmis ürün grubu baglamında ölçmeye yönelik olarak bir anket uygulanmıstır.
Özet (Çeviri)
As a result of competition which is being felt intensively and in order to survive and further gain competitive advantage, businesses are obliged to differentiate their products or services from those of their competitors. Brands which provide this difference and add value to products are held up as one of the most valuable assets of businesses today. Consumers see brand as an important part of product. So, marketers must create, maintain, protect and increase the value of product or service brands. Businesses that strive for successful brands should have information related to consumer behaviour, factors which effect this behaviour and buying decision process, update these information and make the necessary analysis about the subject. Perception concept which takes part among the psychological factors effecting the consumer behaviour is very important in the context of brands. For, how brands are being perceived is more important than their superior qualifications. So, businesses make an intensive effort to form positive perceptions towards their brands. Some brands are created targeting only the children, and they are the user or the buyer in this market. In the second market kind that children form, they affect their families? decisions related with brands that they will buy for the use of the whole family. Besides, child consumers will bring about the adult markets of future. If these three kinds of markets which are formed by child consumers are considered, it is understood that they have bigger market potential than any other demographic group. So, it is significant to examine brand perceptions of child consumers. In this research; first, brand, consumer behaviour, and perception concepts are evaluated theoretically. And then, a survey is conducted to measure child consumers? brand perceptions in the context of chosen product category.