Whither Europeanization? transformation of minority rights protection in Greece and Turkey
Avrupalılaşma nereye? Yunanistan ve Türkiye'de azınlık hakları korumasının dönüşümü
- Tez No: 270151
- Danışmanlar: PROF. ERGUN ÖZBUDUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu tez, üye ve aday ülkelerde Avrupalılaşmanın azınlıkların korunması üzerindeki dönüştürücü gücünü incelemekte ve bir ölçüde AB'deki azınlıklar için somut mekanizmaların ve özel siyasa tavsiyelerinin yokluğundan kaynaklanan içsel sınırlılıklarını ortaya koymaktadır. Yunanistan (Batı Trakya Türk-Müslüman Azınlığı) ve Türkiye'den (İstanbul Rum Azınlığı) seçilen vaka çalışmaları çerçevesinde, Avrupalılaşmanın, üye ülkelerde, daha çok uluslararası sosyalleşme ve Avrupa ülkülerinin ve normlarının içselleştirilmesinden kaynaklanan tedrici ve sınırlı bir dönüştürücü güce sahip olduğu, ancak AB'nin ?Azınlıklara saygı ve koruma prensibini? doğrudan üyelik sürecine dahil etmesinin, özellikle de Avrupa normları ve uygulamaları ile yerel siyasalar arasındaki ?uyumsuzluğun? yüksek olduğu aday ülkelerde ani ve benzersiz bir demokratikleştirici reformlar dalgası getirdiği tartışılacaktır. Tez bahsekonu tartışmayı yaparken, ayrıca, millet sisteminden kaynaklanan Osmanlı mirasını, Türk ve Yunan milliyetçiliklerinin patikaya-bağımlı ve dışlayıcı doğalarını, Lozan'daki azınlık koruma sistemini ve yukarıda ismi geçen Azınlık gruplarının temel sorunlarını da ele almakta ve Yunanistan ile Türkiye'nin azınlık politikalarındaki sürekliliklerin ve değişimlerin tematik bir incelemesini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the transformative power of Europeanization concerning the protection of minorities in member and candidate countries as well as revealing its inherent limitations partly due to the non-existence of concrete mechanisms and specific policy guidelines concerning the minorities in the EU. On the basis of the case studies drawn from Greece (Turkish-Muslim Minority of Western Thrace) and Turkey (Greek-Orthodox Minority of Istanbul), it will be argued that Europeanization has a gradual and limited catalyzing impact in member states mainly originating from the process of international socialization and internalization of the European ideas and norms, whereas the direct incorporation of the principle of ?respect for and protection of minorities? in the conditionality mechanism of the EU potentially brings a sudden and unprecedented wave of democratizing reforms in candidate countries, especially if the degree of ?misfit? between European norms and practices and domestic policies is high. While doing so, this thesis also examines the Ottoman legacy of the millet system, the path-dependent and exclusionary nature of Greek and Turkish nationalisms, the Lausanne system of minority protection and the fundamental problems of the aforementioned minority groups, and presents thematic analyses of continuities and changes in the minority policies of Greece and Turkey.