Assos Arkaik, Klasik ve Hellenistik Dönem kandilleri
Archaic Classic and Hellenistical Period lamps of Assos
- Tez No: 226210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
Bu çalışma ile 1981?2005 yılları arasında Assos'da bulunmuş Arkaik, Klasik ve Hellenistik dönemlere ait kazı evi deposundaki kandillerinin tip ve motif gelişimi, tarihi kesin olan benzer ya da yakın örneklerle karşılaştırma yapılarak, tipoloji ve kronolojisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.İlk olarak kandilin bölümleri, biçimsel gelişimi, üretim teknikleri ve günlük kullanımı hakkında bilgiler verilmiştir.Assos tarihi ve kandillerin buluntu yerlerinin açıklanmasının ardından Assos Kandilleri genel kronolojik dönemler içinde tiplere göre sınıflandırılmıştır. Bu tiplerin her birinin genel özellikleri, üretim teknikleri, firnis ve kil özellikleri, eğer varsa bezemeleri göz önünde bulundurularak açıklanmıştır. Kandil ya da kandil parçaları ait oldukları tip içinde incelenmiştir. Çalışmamızda, 207 adet kandil örneği değerlendirilmiştir.İncelenen kandil örneklerinin üst ve alt görünümlerinin çizimleri metnin içinde, ölçekli fotoğrafları levhalar kısmında verilmiştir.Sonuçta kandillerin dönemler içinde buluntu yerlerine göre sayısal dağılımı tablolarla açıklanmıştır. Ayrıca kandillerin bölgelerle bağlantısı değerlendirilerek, yerel ve ithal üretimler açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is indended to determine the typology and chronology of the Archaic, Classical and Hellenistic terracotta lamps which have been unearthed between the years 1981?2005 with the help of comparision of the same or similar examples that have absolute date and found in the Assos excavations house store.It is given knowledge about the parts of the lamp, stylistic evolution, metod of manufacture and using in daily life in the first part.After Assos history and find place of the lamps, Assos lamps divided into general main types in the chronological periods. Characteristic features of each types, method of manufacture, glaze and clay features and ornamental features are explained. Lamps or lamp fragments are deal with belonging type. This study includes 207 lamps or lamp fragments.Drawings of the top and bottom parts of the lamps or lamp fragments are given in text and photographs with scale are given in plates.In the last part numerical dustribition of the lamps with find place in periods are clarified with tableau. It has been maintained of an evaluation of the connexion of the lamps to the regions and local and imports products are strive to clarified.