Feridun A. Celilov'un Azerbaycan Dilinin Morfonologiyası' adlı eserinin Türkiye Türkçesine aktarımı ve Azerbaycan Türkçesi ile Türkiye Türkçesinin biçim bilimsel ses bilim (morfonologiya) açısından karşılaştırılması
Translation of the book 'Azerbaycan Dilinin Morfonologiyasi' -which belongs to Feridun Ağasioğlu Celilov- to Turkey Turkish and comparison of Turkey Turkish and Azerbaijan Turkish
  1. Tez No: 226211
  2. Yazar: AYFER AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET İSMAİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Biçimsel ses bilgisi dil bilgisinin dilin ses sistemi ile sözcük yapısı arasındaki etkilesimini konu alan dalıdır. Türkiye'de dogrudan biçimsel ses bilgisi baslıgı ile yapılmıs bir çalısma bulunmamaktadır. Çalısmamızda bu alanda yapılacak incelemelere kaynak olması amacıyla Feridun Agasıoglu Celilov'un ?Azerbaycan Dilinin Morfonologiyası? adlı eseri Türkiye Türkçesine aktarılmıstır. Celilov'un bu çalısmasında biçimsel ses bilgisinin temel bilgileri verilmektedir. Eser, Azerbaycan Türkçesi temel alınarak Türkçenin biçimsel ses bilgisi üzerine yapılmıs ilk çalısma olması nedeniyle oldukça önemlidir. Çalısmada ayrıca Azerbaycan Türkçesi ve Türkiye Türkçesi genel olarak biçimsel ses bilgisi özellikleri açısından karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
Mophopnology is a branch of linguistics which refers to the interaction of word formation with the sound system of language. There aren?t so many studies on this branch in Turkey. In this study the book ?Azerbaycan Dilinin Morfonologiyası? which belongs to Feridun Agasıoglu Celilov ? who is the one of the most important Turcologs of Azerbaijcan ? was translated to Turkey Turkish. His research on mophopnology is very important because of being the first study on Turkish mophopnology. This book gives us the main knowledges about the mophophonology. The study includes a brief comparison of the Turkey Turkish and Azerbaijani Turkish also. General knowledges about the differences of the morphemes of Turkey Turkish and Azerbaijani Turkish and the features of the interaction of morphemes which occur when they attached to the roots.