İlköğretimde çalışna sınıf öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile iş tatminleri arasındaki ilişkinin incelenmesi(Sultanbeyli ilçesi örneği)
- Tez No: 226219
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma; İstanbul İli Sultanbeyli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ilköğretim okullarında çalışan sınıf öğretmenlerinin, kişilik özellikleri ile iş tatminleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda sınıf öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile iş tatminlerinin genel olarak hangi düzeyde olduğu, kişilik özellikleri ve iş tatminlerinin öğretmenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, mesleki kıdem, okuldaki çalışma yılları değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ve sınıf öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile iş tatminleri arasındaki ilişki sorgulanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak NEO Beş Faktör Kişilik Envanteri, Minesato İş Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Sultanbeyli İlçesinde resmi ilköğretim okulunda, 2007-2008 öğretim yılında görev yapan sınıf öğretmenleri, örneklemini ise Sultanbeyli ilçesinde bulunan 24 ilköğretim okulunda görev yapan 291 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veri toplama araçlarından elde edilen verilere; SPSS (Stattistical For Social Sciences) for Windows Relaese 13.0 paket programında t testi, Kruskal Wallis-H testi, Mann Whitney-U testi ve Pearson çarpım momentler korelasyon analizleri uygulanmıştır.Araştırma sonucunda; sınıf öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile iş tatminleri arasında anlamlı ilişkilerin olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to determine the relationship between the personality traits and job satisfaction of classroom teachers working at formal primary schools that hinge on İstanbul Sultanbeyli district national education directorate.Accordingly we searched for the general level of job satisfaction and personal traits of classroom teachers, if personal traits and job satisfaction change according to their gender, age, martial status, seniority in job and how long they have worked and the relationship between the personal traits and the job satisfaction of classroom teachers.NEO Five Factor Personality Inventory, Minasota Satisfaction Questionnaire and Personal Inquiry Forms were used for gathering data. Environment of this research is consisted of classroom teachers working at the formal school in Sultanbeyli, Istanbul during 2007/2008 school year. And 291 classroom teacher working at 24 different primary schools in Sultanbeyli build up the samples of this research. At SPSS(Stattistical For Social Scinces) for Windows Release 13.0 packed program T test, Kruskal Wallis-H test, Mann Whitney-U test and Pearson Product Moment Correlation Analysis were applied to the gathered data.As a result of this research, it is found that there is a meaningful relationship between personality traits and job satisfaction of classroom teachers.