Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında uygulanan bilişim teknolojileri alanı modüler öğretim sisteminin öğretmenler açısından değerlendirilmesi
The evaluation of modular teaching system of information technologies in the vocational and technical high schools via teachers
  1. Tez No: 226225
  2. Yazar: HAKAN BABAÇ
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA FARSAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknoloji ve endüstri, günümüz toplum kültürünün ayrılmaz öğeleri haline gelmiştir. Bu oluşum; eğitim sistemlerini de etkilemektedir. Endüstriyel gelişim ile birlikte meslekî ve teknik eğitim de gelişime uğramakta, yapısında değişimler yaşanmaktadır. Meslekî ve teknik eğitim ile endüstri bütünlüğünün sağlanması; yetiştirilecek bireylere, sektörel gelişime uygun olarak hazırlanmış öğretim ortamlarının ve programlarının sunulmasıyla mümkün olacaktır. Bu esastan hareketle; 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarında modüler öğretim sistemi uygulamaya konulmuştur. Modüler öğretim sistemi ile öğrencilerin, mezun olduktan sonra istihdam edilmelerini kolaylaştırmaya yönelik bilgi ve becerileri kazanmaları amaçlanmaktadır. Bu çalışma, modüler öğretim sisteminin bilişim teknolojileri alanı öğretmenleri tarafından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma için anket çalışmalarına başlanmadan önce, alanyazın taraması yapılarak mevcut durum ve uyulması gereken esaslar tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında; meslekî ve teknik eğitim, modüler öğretim sistemi ve bilişim teknolojileri alanı için uygulanmakta olan modüler öğretim programı araştırılmıştır. Yapılan alanyazın taramasının ardından öğretmenlerin sistemi değerlendirmelerine yönelik anket soruları oluşturulmuş; bu anketler, Bursa ilinde bulunan meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki bilişim teknolojileri alanı bünyesinde görev yapan 93 öğretmene uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology and industry has become integral facts of today?s society culture. This formation affects education systems. With the industrial development, the Professional and technical education develop, as well, and there occurs changes in the structure. To ensure vocational?technical education and industry integrity will be possible supplying the train individuals with the programs prepared according to the sectoral development and faculty environment. Within this scope, since 2006-2007 training and educational year, modular education system has been implemented in vocational and technical secondary education institutions. With the help of modular teaching system, it aims the students to have required knowledge and skills which are necessary for their easy employment after graduation. It will be useful to take the views and assessments of the teachers to be able to implement modular teaching system. This study has been done to let the teachers evaluate the modular teaching system. Before starting the questionnaires studies for the research, current situation and necessary principles which will be obeyed were determined by doing the literature scanning. Within this scope, modular teaching system implemented in vocational and technical education, and teaching program of information technologies were researched. Questions of the questionnaire were set up for the teachers to evaluate the modular teaching system after the literature scanning and these questionnaires were applied among 93 teachers at various schools in Bursa.