İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin zorbalık eğilimleri ile problemli internet kullanımları arasındaki ilişki
The relation between tendency of despotic behaviors of secondary school students and problematic usega of internet
- Tez No: 226228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 320
Özet
Okullarda zorbalığın görülme sıklığı ile ilgili haberler son yıllarda fazlalaşmakta ve birçok öğrencinin de bu olaylarda yer aldığından şüphe duyulmamaktadır. Zorbalığın, artan korku ve güvensizlikten, travmatik ve stres gibi sağlık şartlarına kadar, öğrenciler üzerinde kısa ve uzun dönem etkileri vardır Zorbalık, okullarda çocukların iyi durumda olmalarından sorumlu olan tüm kişilerin dikkatini, ilgisini gerektiren önemli bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.Zorbalık, şehir ve kırsalda, zengin ve fakir bölgelerde bütün okul tiplerinde bulunmaktadır. Özellikle ilköğretim ikinci kademede aile, arkadaş ve diğerleri ile ilişkiler farklılaşmakta, gelişen beden yapısı ile birlikte duygusal yönden de değişimler olmaktadır. Bu dönemde olumlu ve olumsuz ilişkilerden etkilenmeler oldukça kolay olmaktadır.Saldırgan öğrenciler, ciddi şiddet olayları suçlusu olma yönünde özellikle risk altındadırlar ve onlar ileride zorbalık davranışlarında bulunacak çocuklar yetiştirmeye daha yatkınlardır.Teknolojiyi kullanma, zaman yönetiminde tecrübe, bilgiye ulaşma yollarını kavrama gibi artılar da kazandırabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yaşam tarzında her şeyi yerli yerinde ve ölçüsünde yapmanın daha faydalı olduğunun hatırlanmasıdır. Bu tezde okullarımızdaki ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin zorbalık davranışları ve sorunlu internet kullanımının katkısı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The news about the density of despotism in schools has increased recently and it is doubted whether most of the students become a part of these events. The short and long run effects of the despotism over students extend from increasing fear and distrust to health conditions like trauma and stress. Despotism appears on the scene a vital matter that must drive the attention of all who are responsible for the good standing of students in schools.Despotism occurs in rural-urban and rich-poor, namely in all regions. Especially in secondary education, the relations among the family, friends and the others undergo a change and the students pass through a new era emotionally in accordance with their physical changes. During that time, it is quite easy to be affected from good and corrupted relationships.Aggressive students are under especially the risk of becoming the guilty of the serious violence and they are more tended to who raise children who will potentially behave despotic in the future.The practice of technology may contribute to the students with the experience of time management, the comprehension of the techniques for acquisition of science. The important point here is to remind the fact that it is more beneficial to use and to do everything in its place and time. In this thesis, the contribution of the problematic usage of internet to the despotic behaviors of the secondary school students is analyzed.