İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerine uygulanan mesnevi temelli değerler eğitimi programının ahlaki olgunluğa ve saldırganlık eğilimine etkisi
The aim of this study is to give moral values education to the 5th grader students in primary schools, and to show the effectiveness of this program via ethical maturity and aggression scales.
  1. Tez No: 226235
  2. Yazar: MUHAMMET ŞERİF KESKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerine Değerler Eğitimini vermek ve Ahlâki Olgunluk ve Saldırganlık Ölçekleri ile bu programın etkililiğini sınamaktır.Bu amaca yönelik olarak Değerler Eğitim Programı Mevlana'nın Mesnevisinden yararlanarak hazırlanmıştır. Bu araştırma İstanbul İli Tuzla İlçesi Halil Türkan İlköğretim Okulunda gerçekleşmiştir. Uygulamada beşinci sınıfta okuyan öğrencilerden ahlaki olgunluk seviyesi düşük 15'i deney ve 15'i de kontrol grubu olmak üzere 30 kişi yer almıştır. Araştırma süreci, 4 Şubat 2008 ile 30 Mayıs 2008 arasını kapsamaktadır.Uygulanacak Ahlâki Olgunluk ve saldırganlık ölçekleri tespit edildikten sonra öğrenci grubu seçilmiştir. Deney ve kontrol grubu yansız olarak oluşturulmuştur. Grupların denk olduğu istatistiksel olarak sınanmıştır. Deney grubunda yer alan 15 öğrenciye birer saatten haftada 3 ders ve toplam 33 oturum süren İnsani Değerler Eğitimi verilmiştir. Kontrol grubuna ise her hangi bir eğitim verilmemiştir. Uygulamaya ilişkin bulguları şu şekilde özetleyebiliriz:1. Deney grubunun Ahlaki Olgunluk Ölçeği öntest ölçüm puanları ile sontest ölçüm puanları arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir.2. Deney ve kontrol grubunun Ahlaki Olgunluk Ölçeği sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olması uyguladığımız programın etkisini göstermektedir.3. Deney grubunun Saldırganlık Ölçeği öntest ölçüm puanları ile sontest ölçüm puanları arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık vardır. Kontrol grubu için böyle bir farklılık söz konusu değildir.4.Deney ve kontrol grubunun Saldırganlık Ölçeği sontest ölçüm sonuçlarına göre deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olması uyguladığımız programın etkisini göstermektedir.İnsani Değerler Eğitimi sonucunda elde edilen bulgularda ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin ahlâki olgunluk düzeyinin geliştiği ve saldırganlık eğiliminin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give moral values education to the 5th grader students in primary schools, and to show the effectiveness of this program via ethical maturity and aggression scales.To reach this target, the moral values program is prepared upon Masnavi by Rumi with respect to Turkish culture. This research was applied to the students in Halil Türkkan Primary School in Tuzla District of Istanbul city. A total number of 30 students with low points of ethical maturity level took place in the study, of whom 15 as the experiment group and the other 15 as the check group. The research period was between February 15 and May 30, 2008. This research was completed as a thesis report in December 2008.After deciding on the ethical maturity and aggression scales to be applied, the student group was picked. The experiment and check groups were picked unbiased. It was statistically tested that the groups were identical. 15 students in the experiment group were given human values education during 33 sessions. On the contrary, the check group was not given any education.The findings of the research can be summarized as follows:1.There is a meaningful difference between the results of the ethical maturity scale pretest and final test given to the experiment group. The difference rests on the side of the final test. No such difference exists for the check group.2.According to the results of the ethical maturity scale final tests given to the experiment and check groups, the meaningful difference which rests on the side of the experiment group shows the efficiency of our program.3.There is a meaningful difference between the results of the aggression scale pretest and final test given to the experiment group. The difference rests on the side of the final test. No such difference exists for the check group.4.According to the results of aggression scale final tests given to the experiment and check groups, the meaningful difference which rests on the side of experiment group shows the efficiency of our program.The data received from human values education proves that this program is effective in developing ethical maturity levels and decreasing the level of aggression in 5th graders in primary school.