Okullarda comenius projelerinin işlerliğinin incelenmesi
Searching the comenius projects process in schools
  1. Tez No: 226234
  2. Yazar: ERKAN ACİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
En geniş anlamıyla Comenius Programı, Lizbon hedeflerine ulaşabilmek için öğrenciler ve eğitim personeli arasında Avrupa kültür ve dil çeşitliliği ile değerleri hakkında bilgi ve anlayış oluşturmayı, öğrencilerin kişisel gelişimleri için gerekli olan temel becerileri edinmelerini amaçlar. Bu doğrultuda Avrupa ülkelerinde eğitimle ilgili kurumlar arası işbirliğini sağlamaya çalışır. Programdan 27 üye ülke, 3 EFTA ülkesi ile Türkiye yararlanmaktadır. Bazı Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinin de programdan faydalanabilmesi için çalışmalar sürmektedir.Bu doğrultuda, ? Üye devletlerarasında eğitimle ilgili işbirliği, Avrupa Birliği hareketinin önemli bir parçasıdır. Bu işbirliği ile uluslararasında yakınlaşmanın gerçekleşmesi ve uluslara daha iyi yaşam ve çalışma koşullarının sağlanması amaçlanmıştır.? (Gülcan, 2005, s.31).AB eğitim politikası, üye ülkeler arasında işbirliğini ve dayanışmayı sağlamak, karşılıklı anlayışı özendirmek, AB'nin yapısı, işleyişi ve Avrupalılık bilincinin kazandırılması için öğrenci ve öğretmenleri eğitmek, tüm araştırma ve geliştirme alanlarına etkin katılımlarını sağlamayı amaçlamaktadır. AB'de tek tip bir eğitim sistemi yerine her üye ülke kendi sosyo-ekonomik yapısına uygun eğitim sistemini uygulamakta serbesttir. Ülkelerin kendi ulusal özelliklerine göre biçimlenen eğitim politikalarının karşılıklı görüş alışverişiyle uyumuna çalışılmaktadır (Barkçin, 2002, s.31).Uluslar arasında yakınlaşmanın en önemli koşulu, komşu ülkelerin yasam biçimlerini anlamaya çalışmak, dillerini öğrenmek, anlamak ve daha yoğun insancıl ilişkiler kurup geliştirmektir. Eğitim ve öğretim çalışmaları daha iyi yaşam, olumlu çalışma koşulları ve kişiliğin gelişimi bakımından çok önemli bir faktördür. (Gülcan, 2005, s.32).1993 Yılında Brüksel'de yapılan toplantıda kabul edilen Beyaz Kitab'a göre, bilgi ve teknoloji dünyasında meydana gelen hızlı değişimler eğitim sistemlerini de değişime zorlayamaya başlamıştır. Bu değişimlerin sonucunda eğitim sisteminin en büyük dişlisi olan öğretmenlerimizin de içerisinde bulunduğu tüm insanlar için, yeniliklere ayak uydurabilme, karşılaşılan sorunlara yaratıcı çözümler bulabilme, mevcut kültüre yeni değerler katabilme açısından yaşam boyu öğrenme zorunlu hale gelmiştir.Bu çalışmamda bana büyük destek veren sayın hocam Prof.Dr.Semra ÜNAL'a desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim.İstanbul, Kasım- 2008 Erkan ACİR
Özet (Çeviri)
The Comenius Program aims that reaching the Lisbon targets for making a general information and comprehension with Europe culture and language variety between students and education personel. Thus it tries to make an entegration between education corperation in Europe countries. 27 countries 3 EFTA members and Turkey benefit from this program.The studies are continued in order to some of the balkans countries and East Europe countries benefits from the program.In this way“the educational coorperation in member countries is a Europe Unions' crucial piece. This coorperation aims make an international approach and offering a qualified life and work conditions to nations.”( Gülcan,2005,s.31)EU education policy targets getting the solidarity and coorperation, to cause reciprocal comprehension, the structure of Europe Union to educate stıdents and teachers for being Eurpoean conscious making an active participation to all search and development areas. In EU it is free that every member country is performed for its social-economic structure. It is worked for countries' national properties with policy consistence.(Barkçin,2002,s.31)The most important condition for being close in nations are trying to understand the neighbour countries' life styles, learning their language and making a dense relation and develop it. The education study is a very important factor for a good life and positive work conditions and developed characters.(Gülcan,2005,s.32)In 1993 The White Book, that was accepted in Brussels, says a change in technology causes the cahnge in education systems. At the end of these changes our powerful teachers in this society, there is getted a compulsory which are adaptions to nations, finding creative solutions for problems, and adding new values to present culture.Thanks to Prof.Dr. Semra Ünal for her support in my study.İstanbul, November?2008 Erkan ACİR