Endüstri meslek lisesi üçüncü sınıf tekrar öğrencilerinin staj yapılan işyerine ve işyerinde uygulanan eğitime yönelik tutumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of the attitudes of tecnical high school third grade students towards workplace and training in workplace
- Tez No: 226236
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, endüstri meslek lisesi öğrencilerinin staj yapılan işyerine ve işyerinde uygulanan eğitime yönelik tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın yürütülmesinde genel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırma, İstanbul ili Anadolu yakası sınırları içerisinde sekiz endüstri meslek lisesinin, Tesviye, Mobilya, Kimya, Metal, Motor, Elektronik ve Elektrik bölümlerinde öğrenim gören ve sınıf tekrarı yapan, 177'si erkek 13'ü kız olmak üzere 190, 11. sınıf öğrencisi üzerinde yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, ve Gülsoy (2007) tarafından geliştirilen işyeriyle ilgili tutum ölçeği ve işyerindeki eğitimle ilgili tutum kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi (anova) ve Tukey testi kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistik analizlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, işletmelerin yüzde 45.3'ünde eğitim bölümü bulunmakta, yüzde 26.3'ünde staj sorumlusu tekniker, yüzde 33,7'sinde 1-10 kişi çalışmakta, yüzde 57.9'unda sekiz saatten fazla mesai uygulaması bulunmaktadır. Öğrencilerin yüzde 25.3'ü tek bölümde çalışmış, yüzde 10.5'i ücret almamaktadır. Staj koordinatörü öğretmenlerin, yüzde 21.1'i bölüm dışından olup, yüzde 17.9'u düzenli kontrol yapmamaktadır. Öğrenciler, genel olarak staj yapılan işyerine ve işyerinde yürütülen eğitime yönelik olumlu tutum içerisindedirler.Öğrencilerin işyerine tutumları, işyerinde eğitim birimi olup olmamasına, koordinatör öğretmenin bölüm öğretmeni olup olmamasına, işyerini kimin bulduğuna, günlük çalışma saatine, işyerinde çalışan kişi sayısına ve staj eğitimini kimin verdiğine göre farklılaşmaktadır (p0.05).Öğrencilerin işyerinde uygulanan eğitime yönelik tutumları, koordinatör öğretmenin işyerini ziyaret edip etmemesine, işyerini kimin bulduğuna, günlük çalışma saatine, staj eğitimini kimin verdiğine göre farklılaşmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the attitudes of Technical High School students at the workplaces and the training in the work places. General Recearch Mode is being practised during this study. Participants consist of 190 technical high school students (177 male,13 female from eight Technical High Schools at Anatolian part of Istanbul who are Grade 11. Three scales were used to collect data-First was the personel information scale; Second and third were attitudes at scale of workpleces and scale of the training in workplaces,wohich was created by Gülsoy (2007), paired sample t test, one way analysis of variance and tukey test were used to analyze data by using SPSS. According to the results;43.3 percent of workplaces didn?t have Education Departmant the responsible trainers were technicion of % 26.3 at workplaces; 1-10 workers were working %33.7% at workplaces and %57.9 of trainers worked more than 8 hours a day in general,trainers have good conditions and attitudes in the workplaces and they have got the best training. There were significant diffirences between trainers who were trained at the workplaces which had or which didn?t have Education Departmant. Responsible teachers from diffirent department or was not;whose who and who arranged the workplace and empyloyment hours a day and training teachers in the workplace for the students (p0.05). There were significant difference beetween trainees, whose responsible teacher did regular visiting to the workplace or not, whose workplace found by whom, whose employment hours a day and whose training responsibles in the workplace towards taining in workplace (p0.05).