Okullarında psikolojik danışmanı olmayan ilköğretim sınıf danışmanlarının karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri (Beykoz ilçesi örneği)
- Tez No: 226243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı okullarında psikolojik danışmanı olmayan ilköğretim sınıf danışmanlarının karşılaştıkları sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri oluşturmaktır.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Beykoz ilçesindeki psikolojik danışmanı olmayan ilköğretim okullarındaki sınıf danışmanları oluşturmaktadır. Araştırmada bu kapsamda İstanbul ili Beykoz ilçesindeki bütün psikolojik danışmanı olmayan ilköğretim okullarına ulaşılarak 111 tane sınıf danışmanına ulaşılmıştır.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştı. Araştırmanın anketini oluşturmak için psikolojik danışmanı olmayan bir okul seçildi. Bu okuldaki sınıf danışmanlarına yaptıkları danışmanlıkta karşılaşabilecekleri sorunlarla ilgili 7 tane soru soruldu ve verdikleri cevaplardan araştırmanın anketi oluşturuldu. Anket, araştırmacı tarafından hazırlanmış olup iki bölümden oluşmaktadır. I. Bölüm'de ilköğretim sınıf danışmanlarının kişisel özellikleri ile ilgili bilgileri belirlemeye yönelik 9 soru; II. Bölüm'de ise rehberlik çalışmaları ile ilgili görüş ve sorunları belirlemeye yönelik 30 soru yer almaktadır. Anketin cevap kâğıdı,“ Tamamen Katılıyorum ”,“Katılıyorum”,“ Az Katılıyorum ”ve“ Hiç Katılmıyorum ”ifadelerinin bulunduğu dörtlü derecelendirme ölçeği şeklinde hazırlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizinde frekans ve yüzdelik hesaplamaları, t-testi ve varyans analizi teknikleri kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlar ise:Elde edilen veriler değerlendirildiğinde sınıf danışmanlarının; ?Müdür Sınıf Danışmanlığı için destek sağlar.?, ?Müdür Yardımcıları Sınıf Danışmanlığı için destek sağlar.?, ?Sorun olduğunda veli çağrılınca okula gelir.?, ?Sınıf Danışman öğretmenleri yeterli birikime sahiptir.?, ?Sınıf Danışmanları okulun sosyal yardım bütçesini kullanabilmeli.?, ?Sınıf Danışmanları öğrencilerle yeterli sosyal etkinlik yapar.?, ?Her öğrenciye yeterli zamanı ayırırım.?, ?Öğrenciler bana kendisini çok rahatlıkla tanıtabilirler.?, ?Öğrenciler sorunlarını benimle çok rahat paylaşabilir.?, ?Ailevi sorunlarda da öğrenciye yardımcı olabilirim.?, ?Öğrencilerle ilgili sorunlarda çözüm yollarını çok rahat bulabilirim.?, ?Öğrencilerle aramda belirli sınırlar olmalıdır.?, ifadelerine katıldıkları saptanmıştır.Sınıf danışmanlarının; ?Branş öğretmenleri öğrencilerine rehberlik yapar.?, ?Branş öğretmenleri sınıf danışmanı öğretmenle işbirliği yapar.?, ?Öğrencilerle görüşmek için ayrı bir oda olması iyi olur.?, ?Öğrenci sorunlarını onlarla konuşarak çözerim.?, ?Sınıf Danışman öğretmenlerine danışmanlık için Rehberlik Araştırma Merkezleri destek olmalıdır.?, ?Sınıf Danışmanlığının mesleki ilerlemede katkısı olmalıdır.?, ?Sınıf öğrenci sayıları istendik sayıda olmalıdır.?, ?Her okulda bir rehber öğretmeni olmalıdır.?, ?Teknolojik imkanlar ve diğer gerekli araçlar olmalıdır.?, ?Sınıf Danışmanlığı daha özverili olmayı gerektirir.?, ?Sınıf Danışmanlarına anketlerin uygulanması ve yorumlanmasında uzmanlarca destek olunmalıdır.?, ?Öğrencilere kendimi rahatlıkla kabul ettiririm.?, ?Öğrenciler bana güvenir.?, ?Öğrenciler onlara yakın olduğumu ve iyi niyetli olduğumu hisseder.? İfadelerine tamamen katıldıkları saptanmıştır.Sınıf danışmanlarının; ?Sorun olduğunda diğer veliler ekonomik yardım yapar.? ?Sınıf Danışmanlarına yeterli maddi imkânlar sağlanmıştır.? ?Sınıf Danışmanlığını daha iyi yapmak için şu anki sistem yeterlidir.? ?Sınıf Danışmanlığının yönetmeliklerde belirlenen görev sorumlulukları yeterince somut ve açıktır.? İfadelerine az katıldıkları saptanmıştır.Sınıf danışmanlarının karşılaştıkları sorunlar ile ilgili verdikleri cevaplarda cinsiyetlerine, yaşlarına, kıdemlerine, mezuniyetine, göreve başlamadan önce rehberlik dersi alma, rehberlik ile ilgili kursa katılma durumuna göre manidar düzeyde farklılaşmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the problems of class teachers in primary schools who do not have any guidance counselors in their schools and give some suggestions about the problems.The limit of this study includes class teachers in primary schools who do not have any guidance counselors in their schools in Beykoz, İstanbul. At that point, we have visited all schools all over Beykoz, Istanbul and applied to 111 class teachers who do not have any guidance counselors in their schools.A scanning technique has been used in this study.In order to prepare a questionnaire related to this research, a school which has no psychological adviser has been selected.We have asked 7 questions concerned with the problems in consulting to class teachers in this school and formed the quetionnaire of this study. The questionnaire has been prepared by a researcher and consists of two parts. In the first part, there are 9 questions to show the information about the personal characteristics of class teachers.In the second part, there are 30 questions to show the views and problems about the studies in guidance.The answer sheet has been formed as four criterias: I completely agree, I agree, I slightly agree, I do not agree.The frequency and percentage calculations, t-test and the tecnique of variance analysis have been used in the process of statistical assessment of this study.The results obtained by the study have been shown as:Depending on the assessment of the study ,class teachers have agreed to following statements:? ?The headmaster provides a support for class guidance.? ? The vice- headmaster provides a support for class consulting.? ? If a problem happens,guardian of each student comes to school.? ?Class teachers have enough skills.? ?Class teachers should be allowed to use school budget for charity.? ?Class teachers do enough social activities with students.? ?We as class teachers allocate enough time to our students.? ?Students tell about themselves to class teachers.? ?Students share their personal problems with us as class teachers.? ?We as class teachers help our students about family problems.? ?We as class teachers can find solutions related to students? problems easily.? ? There must be a certain limit between us as class teachers and students.?Depending on the assessment of the study, class teachers have completely agreed to following statements: ?Teachers specializing in a branch guide their students.? ?Teachers specializing in a branch cooperate with class teachers .? ?There must be a consultation desk for students? ?We as primary schools? teachers handle students? problems by talking to them.? ?Education Guidance Center should help class teachers in guiding activities.? ? Guiding should give advantages for class teachers to promote in their career.? ? The number of students in classes should be on an optimum level.? ? Every school should have a guidance counselor.? ? Every school should have necassary technological facilities.? ?Working as a class teacher entails being more self-sacrificed.? ? Pedogogics should support guidance counselor in their studies.? ? We as class teachers easily make our students accept about what our perspective is.? ? Students trust their class teachers.? ? Students are confident about class teacher?s intention and approach towards themselves.?Depending on the assessment of the study, class teachers have slightly agreed to following statements: ? If a financial problem happens, guardians of each student provide enough support.? ?Enough financial support has been provided for guidance counselors.? ? The current system has given enough facilities for the status of being guidance counselors.? ? The responsibilities of a guidance counselor are clearly stated in written regulations.?There are significant differences found when class teachers have given answers related to their problems they have faced at their work there are significant differences have been found in terms of their gender, age, seniority, graduation, whether taking a guiding course and participating in a guiding activity.