Öğretmenlere Göre Yapılandırmacı İlköğretim Programının Uygulanmasında Karşılaşılan Güçlükler
The difficulties from the teachers' point of view faced in the application of constructivist primary school program
- Tez No: 226244
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma, 2005-2006 Eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan yapılandırmacıyaklaşıma göre hazırlanmış yeni ilköğretim programının uygulanmasını öğretmen gözüyledeğerlendirmek ve karşılaşılan güçlükleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçlaöğretmenlerin yaşı, cinsiyeti, eğitim durumu, meslekteki hizmet süreleri bilişimteknolojilerine olan ilgileri, hizmet içi faaliyetlere katılma durumlar ve görev yapmaktaoldukları bölgenin sosyo-ekonomik şartları değerlendirme kapsamında tutulmuştur.Araştırmanın örneklemini 2007-2008 öğretim yılı İstanbul ili Üsküdar ilçesi sınırları içindebulunan ilköğretim okullarında 1. 2.3.4. ve 5. sınıfı okutmakta olan ve gönüllülük esasınagöre seçilen 215 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya esas veriler, geliştirilen ölçekvasıtasıyla anket uygulaması yapılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS ForWindows programı kullanılmış ve T-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA)tekniklerinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda ortaya çıkan farklılıklarınkaynağını belirlemek amacıyla Scheffe ve Dunnet testi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda yeni ilköğretim programın genel olarak öğretmenlerce başarılıbulunduğu fakat araç gereç ve değerlendirme konularında eksiklikler olduğu yönündegörüş bildirdikleri görülmektedir. Program ile birlikte uygulanmaya başlanılan ölçmedeğerlendirme faaliyetlerinde eksiklikler ve verimsiz yönler olduğu anlaşılmıştır. Sınıflarınyeni ilköğretim programının başarılı bir şekilde uygulanması için kalabalık olduğusonucuna varılmıştır. Ayrıca öğretmen ve velilerin yeni program ile ilgili olarakbilgilendirme faaliyetlerine ihtiyaç duydukları da ortaya konulan baka bir sonuçtur.Belirlenen problemler ile ilgili çözüm önerilerine çalışmamızın Sonuç Ve Önerilerkısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been made to put forward the difficulties faced in the application of new primary school curriculum and its evaluation from the teachers' point of view prepared within the scope of constructivist approach which has been applied since 2005-2006 Academic Year. Keeping this in mind, teachers' age, gender, educational background, experience in teaching, interest in information technology, participation in in-service teaching activities and the socio-economic condition of the place where they serve are all considered in the evaluation.The sample 215 teachers are from primary school teachers teaching in class 1, 2, 3, 4 and 5 in Üsküdar district in Istanbul in the 2007-2008 Academic Year. Data collected by questionnaire assessed by developed measurements. SPPS For Windows software was used to analyze the data, T-test and single variation (ANOVA) techniques were used for the interpretation of the data. Scheffe and Dunnet tests were used to determine the reason and ource of the differences occured as a result of variation analyse.In the findings of this study, new primary school curriculum was in general found to be a success by the teachers but they commented that it has some drawbacks in materials and evaluations. In the evaluations and assessments applied with the program, some shortcomings and inefficient aspects are noticed. Classes are found to be too crowded for the successfull application of the new curriculum. In addition, teachers and parents are found to require orientation activities about the new program.In the Result and Suggestions part, the problems and their proposed solutions are discussed.