ISO 9001:2000 kalite belgesi alan ilköğretim okullarının toplam kaliteye bakış açısı
The point of view to total quality of the primary schools that has the quality certificate (ISO 9001:2000)
  1. Tez No: 226266
  2. Yazar: NİHAT ÇETİNTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma ISO 9001:2000 kalite belgesi alan ilköğretim okullarının toplam kaliteye bakış açılarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırma İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Ümraniye ve Üsküdar ilçelerinde ki ilköğretim okullarında görev yapan 70 idareci ve öğretmen üzerinde mayıs-haziran 2008 tarihleri arasında resmi izin alınarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket 25 sorudan oluşmaktadır.Araştırmada ISO 9001:2000 kalite belgesi alan ilköğretim okullarında toplam kaliteye bakış açılarının incelenmesinde yaş, cinsiyet, Okuldaki konum, toplam çalışma yılı, okuldaki çalışma yılı, toplam kalite eğitimi alması, aldığı toplam kalite eğitim türü, toplam kalite ile ilgili okuduğu yayın ve çalıştığı kurumun ISO 9001:2000 kalite belgesini alma süresi gibi farklılıklar incelenmiştir.Araştırma sonuçları %(yüzde), t-testi, Anova(Tek yönlü varyans analizi), scheffe testi yapılarak yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda toplam çalışma yılı ve öğrenim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to provide a point of view about the Turkish Primary Schools that has the quality certificate the ISO 9001:2000 to determine viewpoints to total quality these schools .The research was realized with the permission of the official the dates between the May and the June 2008, was carried out on 70 administrators and teachers that are in office the primary schools located the district of the Ümraniye and the Üsküdar, the Anatolian side in İstanbul.The datas has been analysed by using the SPPS packet program. The Gallup Poll has 25 questions.At the survey of the point of view to total quality at the primary schools has the quality certificate (ISO 9001:2000) was used the differences as age, gender, status in school, working years in total, working years in school, trainning in total quality, the type of trainning in total quality, reading materials related with total quality and the duration of the taking the ISO 9001-2000 in working school.The survey results interpreted by using the %(per cent), t-test, Anova (one way varians analysis), Scheffe test.The study revealed that there was a statistically significant between total working year and the status of the education.