İstanbul Avrupa Yakası ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin problemleri üzerine bir araştırma
A researh on problems of secondery school students those are studyg in European Side of İstanbul
  1. Tez No: 226273
  2. Yazar: RECEP TOSUNCUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İstanbul Avrupa yakası ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin çevre, okul, aile, sınıf, cinsiyet ve sosyo-ekonomik durumlarını ele alarak, bu öğrencilerin karşılaşmış oldukları problemlerin neler olduğu; ortaya çıkan bu problemlerle ilgili çözüm yollarını saptayarak, problemlere ışık tutması umuduyla yapılan bir problem tespit araştırmasıdır.Öğrenci problemleri ile ilgili; Baymur 1959, Abadan 1961, Kepçeoğlu 1969, Özgüven 1974, Vasaf ile Türker 1977, Oksay 1981, Ekşi 1982, Gökçe 1984 yılında çeşitli alan araştırmaları yapmışlardır. Birçok problem saptamışlar çeşitli farklılıklar nedeniyle problemlerin ne gibi farklılıklar yarattığını göstermişlerdi. Teknoloji geliştikçe problemlerin de değişeceğini, ilköğretim okullarına yönelik böyle çalışmaların çok az olduğu, yıldan yıla farklılık gösteren problemleri saptamanın önemi yadsınamaz.Amacım; bireyin ergenlik dönemini de içine alan ilköğretim çağından başlayarak problem araştırması yapmak problemleri ortaya koymaktır.Erken tanı erken çözüm demektirden yola çıkarak problemi erken tespit edip zaman kazanmayı, problemlere çözüm getirilirken, yararlı olmayı amaçlamaktır. Çocukları problemlerle baş başa bırakmak, problemli gençlikle karşı karşıya kalmamız için kaçınılmaz bir durum yaratacak ve ortaya çıkan problemlere çözüm üretmede geç kalmış olunacaktır. Sorunu çözülmüş ya da en az seviyeye indirilmiş gençliğin vatana millete kısacası insanlığa daha faydalı olacağı amaçlanan sonuç olarak karşımıza çıkacaktır.Bu araştırmada ilköğretim öğrencilerinin problemlerinin neler olduğu ortaya çıkarılamaya çalışılmış olup bu problemlerin çözülebilmesi yada en aza indirile bilmesi için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.Bu araştırmanın değişik boyutlarda ilköğretim öğrencilerine yönelik olarak tekrarlanmış, araştırılması ve irdelenmesi, kuşkusuz, araştırma sonuçlarının genellene bilirliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
This research has been done with consideration of finding solutions to the students who study at primary Schools in Istanbul. Their social, economical and cultural statutes have been taken into consideration while proposing solutions to their problems.In former years Baymur (1959), Abad an (1961), Kepçeoğlu (1969), Özgüven (1974), Vasaf and Türker (1977), Oksay (1981), Ekşi (1982) and Gökçe (1984) observed many problems through their studies on youth Beside this they demonstrated that this problems varied day by day.With parallel to the developing technology problem?s have been varying in primary schools. Considering that there has not been any research that shows the differences occurring. Considering day by day we decided toprepare this research. The aim of this research is to determine student?s problems and to propose solutions in the time being. If we ignore youth problems we will have to face problematic young people. So we have to solve problems on time and support individuals when they solve their own problem?s.In this research the primary School students problems have been determined and some solutions have been suggested.This research also be generalized over primary students.