Okul merkezli yönetim sistemine ilişkin öğretmen görüşleri
School based management system wiews of teachers
  1. Tez No: 226272
  2. Yazar: METİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitimde yerelleşme, yerinden yönetim, yetki aktarımı ve yetki devri hakkında araştırmalar yapılmasına karşın bu çerçevede eğitimin üretildiği temel doku olan okulun; yapısı, amaçları,süreçleri ve dahilindeki işleyişi, iklimi üzerinde yine okulun toplumsal, ekonomik, politik, bireysel rolleri çerçevesinde, öğretmenlerin eğitim hizmetinin sunumundaki, etkinleri, davranışları, tutumları, eğilimleri ve görüşleri merkezi politikaların belirlenmesinde dolaylı da olsa önemlidir.Bu bağlantıda araştırmanın amacı öğretmenlerin okul merkezli yönetim sistemine ilişkin görüşlerinin betimleyebilmektir.Aynı zamanda karmaşık görünümlü okul merkezli yönetim sistemi literatürüne sistematik bir yaklaşım sunmaktır.Bu sebeplerle, tarama modeli araştırma yöntemi kullandığı gibi, ayrıca öğretmenlerin görüş/katılım dağılımı ve belirlenen demografik değişkenlere göre farklılaşmalarını belirlemeyebilmek için hem grup içi hem de gruplar arası araştırma deseni kullanıldı. Araştırmanın örneklemi; ulaşım, maliyet, kontrol (=denetim) zorunlulukları nedeniyle ve örneklemenin temel kuralı olan yansızlık gereği olarak çalışma evreninden tesadüfi olarak, oransız küme örnekleme yöntemi ile seçildi.İstanbul ili Avrupa yakası ile 2007/2008 eğitim öğretim yılı ile sınırlandırıldı. Çalışma grubu 200 ilköğretim öğretmenlerinden oluşmaktadır.Veri toplamak üzere Aytaç (2000b) tarafından geliştirilen 77 maddelik ?Okul merkezli yönetim? adlı anket formundan yararlanıldı.Veri çözülmesi işlemleri SPSS 15.0 istatistik paket programı ile yapıldı.Araştırmanın bulguları ışığında öğretmenlerin okul merkezli yönetim sistemlerine ilişkin grup içi katılımların yüksek olduğu, ayrıca öğretmelerin belirlenen gruplar arası işgören olarak hizmet verdikleri okulun finansman türüne göre, aldıkları ödül sayılarına göre, internet kullanım ve mesleki yayın takip sıklığına göre faklılaştığı görüldü.Yine öğretmenlerin cinsiyetlerine, kıdemlerine, değiştirdikleri okul sayısına, rehberlik ve danışmalık yaptıkları öğrenci yaş grubuna göre tanımlanan branşlarına göre hem grup içi hem de gruplar arası bir fark görülmedi.Yaşlarına ve eğitim düzeylerine göre gruplar içi bir fark gözlenmemesinin yanında gruplar arasında bazı farklılıklar görüldü.Bu sonuçlar tartışılıp yorumlandı.Öğretmenlerin ödül verme sistemlerinin düzenlenmesine ilişkin ve bölge okul kurullarının finansmanına ilişkin öneriler sunuldu.
Özet (Çeviri)
Although have been searched related decentralization in education and self based management, transfering authority, revolving authority and in these contexts, the basic texture of schools was produced education, on the schools? structures ,goals, processes, and including operation, climates, and the framework of role of social,economic, politic, indivutual with delivering educational activety by teachers, therefore the views teacher is important. The aim of this research was to describe the vievs of teachers about of school based management system and that same time , to present more basical and more systematical approach to complicated wiew of school based managemet literatures.Therefore, survey model was used and.in order to describe differentiation and distribution of the view of teachers was used both between group and within group research models.The sample of research is consist of 200 elementery school teachers that was selected randomly in side of European of İstanbul in 2007- 2008. İn order to data was used the questinairy that was developed by Aytaç (2000) and including 77 item.On light of findings it was found that is the view of teachers to participation school based managemet was high level.Hence as a employee of teachers between gruop was found that is according to the kind of finances and getting the numbers of awards , frecuancy of uses internet and follows the professional publication was found differentiations and was not found differentiations according to gender, seniority,changing school numbers,and branch which is adaptable according to the studenst age gruops. On the side it was found differentiation within groups according to the ages and level of graduations.After this conclusion was proposed special suggestion regarding to school finances and awards systems.