İlköğretim okulu yöneticilerinin toplantı yönetimi yeterliklerine ilişkin öğretmen algıları (İstanbul ili, Kağıthane ilçesi örneği)
Teachers' perceptions towards meeting management proficiencies of primary school principals
  1. Tez No: 226279
  2. Yazar: DERYA ŞENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Yöneticiler madde ve insan kaynaklarını etkin şekilde kullanmak ve örgütsel hedeflere kısa yoldan ulaşmak için toplantılardan etkili bir şekilde yararlanmak durumundadırlar. Demokratik yönetim anlayışının vazgeçilmez bir parçası olan toplantılar, örgütsel yaşama işlerlik kazandıran her bir yönetsel sürecin işleyişinde kullanılabilecek değerli bir araçtır. Bu aracın başarıyla kullanılabilmesi ise büyük oranda yöneticilerin toplantı yönetimi konusundaki yeterliklerine bağlıdır.Bu araştırmada, ilköğretim okulu yöneticilerinin toplantı yönetimi yeterliklerinin öğretmen algılarına göre hangi düzeyde olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Kağıthane İlçesi ilköğretim okullarında görev yapmakta olan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 261 öğretmenden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen 32 maddelik ?Toplantı Yönetimi Yeterliklerini Belirleme Ölçeği? ile toplanmıştır. Ölçek ?görev liderliği?, ?katılım yönetimi?, ?süreç liderliği?, ?hazırlık? ve ?grup dinamiğini yönetme? olarak adlandırılan 5 alt ölçekten oluşmaktadır. Alt ölçeklerin Alpha güvenirlik katsayıları 0.75 ile 0.96 arasında değişmektedir.Verilerin analizinde normal dağılım özelliği gösteren (n>30) gruplar için Bağımsız Gruplar T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Scheffe ve Tamhane's T2 testleri, normal dağılım özelliği göstermeyen gruplar için (n
Özet (Çeviri)
Managers should efficiently benefit from the meetings in order to use matter and human resources effectively and to reach the organizational targets in a short way. Meetings that are an indispensable component of democratic management are valuable tools to run the functions of each administrative process which gives directing to organizational life. Using this tool successfully considerably depends on the proficiencies of managers in meetings.In this research, it was aimed to define the level of meeting management proficiencies with the teachers? perceptions for the primary school principals. The sample of the research consists of 261 voluntary teachers who worked in primary schools located in the district of Kağıthane in Istanbul. Data were collected with ?Scale of Meeting Management Proficiencies?. Scale was developed by researcher, 32 items and it consisted of 5 sub-scale named ?content leadership?, ?participation management?, ?process leadership?, ?preparation? and ?managing group dynamic?. Alpha reliability coefficients for sub-scales raked between 0.75 and 0.96.In the analyze of data, Independent Groups T Test, One Way ANOVA, Scheffe and Tamhane?s T2 tests were conducted for groups which indicate a normal distribution (n>30); Kruskal Wallis test and Mann Whitney-U tests were conducted for groups which do not indicate a normal distribution (n