İlk ve ortaöğretim okulu yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan etik liderlik rolleri ile öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişki(Bursa ili örneği)
The relationship between elementary and secondary school teachers? organizational committments and administrators? ethical leadership roles as perceive of teachers
  1. Tez No: 226280
  2. Yazar: ALİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışmada ilk ve ortaöğretim okulu yöneticilerinin öğretmenler tarafından algılanan etik liderlik rolleri ile öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları arasındaki ilişkiler saptanmaya çalışılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde dizayn edilmiştir. Araştırmanın evreni, 2007?2008 Eğitim-Öğretim yılında Bursa ilindeki ilk ve ortaöğretim kurumlarında görevli toplam 18713 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini, Bursa İli'nden tabakalama yöntemiyle üç farklı sosyo-ekonomik düzeye göre seçilen 3 ilçedeki okullarda görevli 747 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmada veriler, Yılmaz (2005) tarafından geliştirilen ve 44 maddeden oluşan ?Etik Liderlik Ölçeği (ELÖ),? ile Meyer ve Allen tarafından geliştirilen (1997) ve Karakuş (2005) tarafından Türk kültürüne uyarlaması yapılan üç boyutlu ?Örgütsel Adanmışlık Ölçeği? yardımıyla toplanmıştır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen ve örneklem grubundaki öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla bir ?Kişisel Bilgi Formu? da kullanılmıştır.Verilerin analizinde; bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Post-Hoc (Scheffe, Tamhane's T2, LSD) testleri, parametrik dağılımlar için Pearson korelasyon analizi tekniği kullanılmış olup, elde edilen verilerin manidarlığı .05 düzeyinde sınanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin örgütsel adanmışlığı ölçeğine ait duygusal adanmışlık, devam adanmışlığı ve normatif adanmışlık boyutlarının her birinin, yöneticilerin etik liderlik rollerine ait tüm faktörlerle (iletişimsel etik, iklimsel etik, karar vermede etik, davranışsal etik) pozitif yönde anlamlı bir ilişkisi bulunduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak, okul yöneticilerinin, toplumsal ve evrensel etik ilkeleri benimsemiş veya bu doğrultuda yetiştirilmiş kişilerden seçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on determining the relationship between elementary and secondary school teachers? organizational committments and administrators? ethical leadership roles as perceive of teachers. The research was designed on relational survey model. The population of the study was 18,713 elementary and secondary school teachers who work in Bursa/Turkey during the 2007?2008 academic year. Towns of Bursa were categorized according to their socio-economic characteristics and three were selected as the sample. A total of 747 volunteer teachers took part in the research.Yılmaz?s (2005) ?Scale of Ethical Leadership? was used to identify school administrators? ethical leadership roles as perceived by teachers. Meyer and Allen?s ?3-D Organizational Commitment,? 1997, adopted by Karakuş (2005) was used for determining teachers? perceptions of organizational commitments. In addition to these two instruments, a survey called ?Personal Information Form? was designed by the researcher to determine the demographical characteristics of the subjects.In the study, independent-samples t-test , ANOVA (followed by post-hoc test of Scheffe, Tamhane?s T2, and LSD), and Pearson correlation statistics were reported as appropriate. All statistics were tested for the p value of .05. The results indicate that each of the factors affective commitment, continuance commitment, and normative commitment in the Survey of Organizational Commitment significantly correlated with all of the factors in the Survey of Ethical Leadership. Based on research findings, it is recomended that principals should be selected from among people who adapted culturally or universally accepted ethical values or they should be educated with those values.