Karşılaştırmalı olarak 17.ve 20.yy'lar arasında Türk müziğinde ve Avrupa kökenli müzikte kullanılan formaların birbirlerine benzerlikleri
  1. Tez No: 22629
  2. Yazar: A.HAKAN ŞENSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. YALÇIN TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu tezin konusu. Karşılaştırmalı Olarak 17. ve 20. yy' lar Arasında Türk Müziği ve Avrupa Kökenli Müzikte Kullanılan Formlar Arasındaki Benzerlik oluşturmaktadır. Ayrı döneme ait olmalarına rağmen birlikte düşünülmesi pek alışılmış olmayan bu formların benzerlikleri yapısal özellikleriyle ele alınmıştır. Bu çalışmada j 1) Form terimi hakkında, gerekli ve yeterli bilgiler, 2) Sırasıyla. Formu meydana getiren elemanlar en küçük parçasından başlayarak hepsinin tanımı ve örnekleri, 3) Tezde, mukayese ederek ele alınacak Avrupa Kökenli Müzik Formlarıyla, Türk Müziği Formları hakkında bilgiler, 4) 3 Peşrev. 4 Saz Semaisi, 2 Kâr. 4 Nakıs. 3 Murabba ve 4 Şarkı,“ toplam 19 eser ”cümlecik yapısı göz önüne alınarak analiz edilmiş ve bunların hepsinin yapısal olarak benzediği Avrupa Kökenli Müzik Formları hakkında bilgiler verilmiştir. Yukarıda belirtilen çalışma ile elde edilen veriler ışığında, aynı dönemlerde ( 17 y.y. - 20 Y-Y- arası ) yaşamış değişik kültürlere mensup bestekârların, muziği nasıl aynı kalıplarda algılayıp kendi müzikal prensipleriyle bağdaştırdıkları geniş açıdan ( Macro ) ele alınarak, küçük detay incelemesi ( micro ) yapılmadan ispatlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subjects of this is a comparative study on the resemblences between the forms used in Turkish and European musics respectively, during the period of 17 th to 20 th centuries Although it has not been customary to study the forms of the same periods together with other forms of different origins, this study takes up the resemblences between them from the point of their structural features. This essay has been prepared with the aim of covering the following points. 1) The term“ form ”and sufficient relevant information on“ formation ”; 2) Elements of form in their consecutive ( sequential ) order and. starting from the smaalest, their definitions and examples ; 3) Information on the musical forms of Turkish and European origins which are the subjects of the comparisons in this thesis; 4) Altogether 19 works ( 3 Peşrev, 4 Saz Semaisi» 2 Kâr, 4 Nakıs» 3 Murabba and 4 Song ) have been analsed from the point of their phrase structures; information has been given on each of the respective resemblig musical forms of European origin. Thus, under light of conslusions derived from the above- mentioned period of 17 th to 20 th Centuries, composers belonging to different cultures have conceived and combined them with their own musical principles. IX