Akçaabat erkek horonları
- Tez No: 22630
- Danışmanlar: DOÇ. CAN ETİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET“Akçaabat Erkek Horonları”konulu bu çalışma İstanbul Teknik Üni versitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü' nde, Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı, Musiki Sanat Dalı Türk Halk Müziği Alanında Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada, Horonun tarihçesi, kelime anlamı ve Horonda kullanılan sazların kelime anlamları ile tarihçelerine yer verilmiştir. Ay rıca Horonun oynandığı yerler, Horon'un etkilendiği unsurlar ve Horon giysileri üzerinde durarak; Horon'un yaşantımızdaki yeri anlatılmıştır. Kendi çalışmamız olan bölümde ise bugüne değin ihmal edilmiş ve araştırması yapılmamış olan Akçaabat Erkek Horon'lanınn müzikal ince lenmesi yapılmış ve oyunların hakkında gün ışığına çıkmamış bilgileri saptanmıştır. Ayrıca Horonlar 'm ezgileri tesbit edilerek notaya alınmış ve bu ezgiler (melodiler) üzerinde de orta boyutta biçin incelenmesi yapıl mıştır. Yine kendi çalışmamız olan bölümde horon ezgilerinin ritmi besleme ye yönelik olduğu ve horon ezgilerinin ses sahaları, çok geniş olmadıkları, (ritm) usul olarak ise 2/4'lük, 4/4'lük ve 5/8'lik usullerden oluştukları or taya konmuştur. Ayrıca menşei tam olarak tesbit edilemeyen horon oyu nuna ve kemence sazına, Karadeniz oyunu ve sazı denmesinin yanlış ol mayacağı belirtilmişti".
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis about“Akçaabat Erkek Horonları”is prepared as a high master's degree in Turkish Folk Music of the Music Art Department of Fi ne Arts area, at the Institute of Social Sciences at Istanbul Technical Uni versity. This thesis includes the history and the meaning of Horon the word meaning and the history of the instrumentused with Horon is included in thesis too. Also this study is about the places which Horon is danced, the elements that affects Horon, Horon's clothing and Horon's meaning in our lives. The musical examination about Akçaabat Erkek Horonları which is not done all that day is examired, and the informations which is not dis covered is as certained in this study, that is ours. Also the tunes of Horon is established and written as musical notes. And a form examination at a medium dimension is done on these tunes (melodies). Another part about our study tells us the Horon tunes are aimed to make the rythm strong. And our study proved the voice areas of Horon tu nes are not large enough and their rthym are 2/4, 4/4, 5/8 rthyms. Horon tunes whose originote was not established, can be thought as the Kemen ce instrument and Black Sea dance and Black Sea instrument. This was not be wrong.