Hizmet pazarlamasında müşteri memnuniyeti ve kütüphane hizmetlerinde bir uygulama: Muğla Üniversitesi Merkez Kütüphanesi örneği
Customer satisfaction in service marketing and an application in library services: Muğla University central library case study
  1. Tez No: 226336
  2. Yazar: BİLAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, İşletme, Documentation and Information, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda hizmet sektöründeki yaşanan gelişmeler, firmaları küresel rekabette üstünlük sağlayabilmeleri için müşteri memnuniyetini sağlama gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Hizmet sektöründeki bu değişim kütüphane hizmetlerinde de karşılık bulmaktadır. Küreselleşmenin hız kazandığı günümüzde bir ülkede yaşanan gelişmeler, diğer ülkeleri de etkisi altına almaya başlamıştır. Türkiye'de artık kütüphaneler bir işletme olarak görülmekte ve işletme biliminden yararlanma çabaları artmaktadır. Bu çalışma ile hizmet sektörünün bir parçası olan kütüphane hizmetleri ve müşteri memnuniyeti anlatılmaya çalışılmıştır. Sonrasında Muğla Üniversitesi Merkez Kütüphanesi kullanıcılarının hizmetlerden duydukları memnuniyet ölçülerek, memnuniyete etki eden faktörlerin etkileşimleri incelenmiştir. Kullanıcılarının büyük bir bölümü (%82) kütüphane hizmetlerden genel anlamda memnun oldukları ortaya çıkmıştır. Bu memnuniyetin yanında memnuniyetsizliğe neden olan bazı hizmetlerin de olduğu ve yapılan araştırma sonucunda tespit edilmiştir. Son olarak memnuniyetin arttırılması için bazı öneriler sunularak çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The evolution in the service sectors in recent years forces the companies to improve customer satisfaction in order to gain competitive advantage within the global competition. The changes in the service sectors are also seen in the library services, correspondingly. At the present, while globalization is accelerating, changes in one country effects the others. Today in Turkey, libraries are accepted as enterprises and the effort to benefit management science is increasing. In this study library services, which is a subcategory of service sectors, and customer satisfactions was seeked to be explained. Following, the satisfaction level of the users of Muğla University Central Library and the factors affecting satisfaction were measured. Most of the users (82 %) were found to be satisfied with the services generally. Besides, some services which causes dissatisfaction were alse determined. Finally, several suggestions are given for increasing the users? level of satisfaction.