Ses bakımı ve ses tekniği
- Tez No: 22636
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu ödev, "6 BölürrTe ayrılarak incelenmiştir. 1. Bölüm, Giriş'tir. Burada, sesin ve san'atta tekniğin tarifi yapılmıştır. 2.Bölüm, Ses Bakımı'dır. Burada, 2 kısma göre gruplandırma yapılmıştır. 1- Ses Kusurları, 2- Ses Sağlığı ve Bakımında Temel İlkeler. 3.Bölüm, Ses Tekniği'dir. 2 temel başlıkta incelenmiştir. 1- Ses Fizyolojisi. 2- Fonetik (Artikülasyon) Bu bölümlerde kendi aralarında çeşitlere ayrılır. Ayrıca, fiziksel olarak sesin nasıl oluştuğu ve bu yolla ortaya çıkan ses dalgalarının kulağımız yoluyla nasıl duyulduğu anlatılmıştır. 4.Bölüm, Üslûp (Ses Tekniğinde ifade San'atı)*tur. Üslûp (İfade) sahibi san'atçının nasıl olması gerektiği maddeler halinde belirtilmiştir. ö.Bölüm, Ses Cinsleri'dir. Bu bölümde, erkek, kadın ve çocuk sesleri gruplara ayrılarak incelenmiştir. 6. Bölüm, Ses Eğitimi'dir. Burada 4 aşama halinde, öğrenciye en uygun yöntemler anlatılmıştır (Türk Müziği Makamlarına göre). - vı -
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis has been studied in six parts. First part is the introduction in which the definition of voice and the technique in art have been made. Second part is about the“voice care”. There are two groups in this part: 1- Voice Faults 2- Fundementals Of Voice Care Third part is about the voice technique. This has also been studied under two titles: 1- Voice Phsiology 2- Phonetics (Articulation) They also have inner divisions. Here it has been explained how sound is supplied and how sound waves are heard through the ear. Fourth part is about singing style and meaningful singing. Here it has been tried to be explained how an artist with a good style should be. Fifth part is about the voice kinds. Men, women and children voices are studied in different groups. Sixth part is about the voice training. Here in four steps the most suitab le ways (according to Turkish modes) of voice training have been mentioned. VII