Çocuk evlerinde yetişmiş bireylerin kurum bakımı tecrübeleri ve ilişki dinamikleri: Nitel bir araştırma
Institutional care experiences and relationship dynamics of individuals raised in children's homes: A qualitative study
  1. Tez No: 987497
  2. Yazar: MUHAMMED ENES TEMELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN KESGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk evlerinde yetişmiş bireylerin kurum bakımı tecrübelerini ve bu tecrübelerin ilişki dinamikleri, bağımsız yaşam becerileri ve kişisel gelişim süreçlerine yansımalarını sistem kuramı çerçevesinde incelemektir. Araştırma, nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım doğrultusunda yürütülmüştür. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve kartopu örnekleme tekniğiyle ulaşılan toplam 26 bireyden (10 kadın, 16 erkek) oluşmaktadır. Veriler, derinlemesine görüşmeler yoluyla ses kaydı alınarak toplanmış; transkripsiyonun ardından MAXQDA 2024 programına aktarılmış ve refleksif tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sürecinde 4 ana tema, 13 alt tema ve 70 kod belirlenmiş; toplam 1320 kodlama gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, çocuk evlerinin bireylerin psikososyal gelişimini ve toplumsal yaşama uyumunu desteklediğini; ilişki kurma ve bağımsız yaşam becerilerinin güçlenmesine katkı sunduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bu katkının kurumsal hizmetlerdeki istikrarsızlık, kurumlar arası uygulama farklılıkları, damgalanma ve kurum sonrası rehberlik eksikliği gibi faktörlerle sınırlandığı belirlenmiştir. Katılımcılar, çocuk evlerinde edindikleri becerilerin kişisel gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ancak kurumdan ayrılma ve sonrası süreçlerde yeterli rehberlik, psikososyal destek ve istihdam yönlendirmesi alamadıklarını ifade etmişlerdir. Bu bulgular, hizmet modelinin mevcut potansiyelinin daha etkili biçimde kullanılabilmesi için uygulama bütünlüğü, personel sürekliliği, toplumsal farkındalık ve kurum sonrası destek mekanizmalarının güçlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma çocuk evleri hizmet modelinin bireysel ve toplumsal gelişimi destekleyici yönlerini görünür kılarken, modelin daha etkili ve sürdürülebilir olabilmesi için güçlendirilmesi gereken alanlara ilişkin bütüncül bir değerlendirme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the institutional care experiences of individuals raised in children's homes and how these experiences reflect on relationship dynamics, independent living skills, and personal development processes within the framework of systems theory. The research was conducted using a phenomenological approach, one of the qualitative research designs. Participants were selected using purposive sampling and reached through snowball sampling, comprising a total of 26 individuals (10 women, 16 men). Data were collected through in-depth interviews recorded on audio; after transcription, they were transferred to the MAXQDA 2024 program and analyzed using reflexive thematic analysis. During the analysis process, 4 main themes, 13 sub-themes, and 70 codes were identified; a total of 1320 codings were performed. Research findings indicate that children's homes support individuals' psychosocial development and adaptation to social life, contributing to the strengthening of relationship-building and independent living skills. However, it has been determined that this contribution is limited by factors such as instability in institutional services, differences in practices between institutions, stigmatization, and a lack of post-institutional guidance. Participants stated that the skills they acquired in children's homes made significant contributions to their personal development, but that they did not receive adequate guidance, psychosocial support, and employment guidance during the process of leaving the institution and afterwards. These findings indicate that, in order to use the current potential of the service model more effectively, it is necessary to strengthen implementation integrity, staff continuity, social awareness, and post-institutional support mechanisms. In conclusion, this study highlights the aspects of the children's home service model that support individual and social development, while providing a comprehensive assessment of the areas that need to be strengthened for the model to be more effective and sustainable.