Etkinlik temelli öğretim yaklaşımının orantısal akıl yürütmeye dayalı problem çözme başarısına etkisi
The effect of activity based teaching approach over the proportional reasoning related problem solving achievement
  1. Tez No: 226373
  2. Yazar: ALİ RIZA KÜPCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞÜKRÜ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu araştırmanın amacı etkinlik temelli öğretimin orantısal akıl yürütme gerektiren kelime problemlerin çözümünde ilköğretim öğrencilerinin problem çözme başarılarına etkisini araştırmaktır. Bu bağlamda öğrenci problem çözme başarılarının, problem çözme süreçlerini etkileyen faktörlere (bilişsel sitil, orantısal akıl yürütme becerisi seviyesi ve cinsiyet) göre farklılaşma durumları üzerine odaklanılmış, öğrencilerin orantı kelime problemlerini çözerken kullandıkları çözüm stratejileri araştırılmış ve bu stratejilerin problem türlerine göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma, ?öntest-sontest kontrol gruplu deneme modeli?nde gerçekleştirilmiş, amaç doğrultusunda belirlenen alt problemlere korelasyonel araştırma teknikleri kullanılarak cevap aranmıştır. Problem çözme stratejilerinin belirlenmesi amacı çerçevesinde ise alan yazında tanımlı stratejiler ışığı altında öğrenci kağıt-kalem testlerinden elde edilen veriler nitel analiz teknikleri ile incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini bir ilköğretim okulunda 7. ve 8. sınıfa devam eden 134 (65 kız ve 69 erkek) öğrenci oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak, problem çözme başarı testleri (orantı, yüzde ve üçgenlerde benzerlik) kullanılmış ve testlerin her biri kavramsal ve problem çözme bölümleri olmak üzere ikişer bölümden oluşmuştur. Problem çözme başarı testlerinin kavramsal bölümlerinde matematik dersi öğretim programında yer alan her bir davranışa ait birer soru yer almıştır. Problem çözme bölümlerinde ise; orantı problemlerinde 11 (5 bilinmeyen değer, 3 nicel karşılaştırma ve 3 nitel karşılaştırma ve önsezi), yüzde ve üçgenlerde benzerlik problemlerinde 5'er problem olmak üzere toplam 21 problem yer almıştır. Testlerin geçerlik, güvenirlik ve madde analizleri gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, ayrıca orantısal akıl yürütme becerileri testi (Miller ve Fey, 2000) ve bilişsel sitillerin (alan bağımlı ve alan bağımsız) belirlenmesi amacıyla ?Saklı Şekilller Grup Testi? (GEFT) (Witkin, 1971) kullanılmıştır.Araştırmacı tarafından, ilgili alan yazın ışığında, etkinlik temelli öğretim materyalleri tasarlanmıştır. Deney gruplarına problem çözme öğretimi bu materyaller aracılığıyla, kontrol gruplarına geleneksel öğretim yöntemi ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar okulu matematik öğretmeni tarafından gerçekleştirilmiştir.Öğretim etkinlikleri sonrasında,?7. sınıf deney grubu öğrencilerinin orantı [t(33)=- 29,117, p=0,00
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the effect of activity based teaching approach over primary students? problem solving achievements while solving word problems that is related proportional reasoning. In this context, the focus was over students? problem solving achievements which differentiated according to factors (cognitive style, the level of proportional reasoning skills, and gender) that affects problem solving process, the strategies that were used by students during word problems about proportion and whether these strategies varied according to the types of problems or not was analyzed. The research was carried out according to `the experimentation model that requires pre-test and post-test with control group? and the answers were searched by applying correlation research techniques to sub ? problems which were determined according to purpose of the research. In the frame of determining problem solving strategies, under the light of strategies defined according to field literature, the data gathered from the students? paper-pencil tests were analyzed by using qualitative analysis techniques. 134 students (65 girls and 69 boys) that were attending to a primary school were forming the sample of the research.In order to gather data techniques such as, problem solving achievement tests (proportion, percentage and similarities in triangles) were used and the tests were composed of two parts, one was conceptual and the other part was problem solving. In the conceptual parts of problem solving tests a question was used for each behavior in the program of teaching mathematics. In the problem solving parts, 21 problems were used that composed of 11 (5 missing value, 3 quantitative comparisons and 3 qualitative comparison and prediction) problems about proportion, 5 problems about percentages and 5 problems about the similarities in triangles. The validity, reliability and item analysis of the tests were carried out. In order to gather data an additional proportional reasoning skills test (Miller and Fey, 2000) and in order to determine the cognitive styles `Group Test of Embedded Figures? (GEFT) (Witkin, 1971) were used.Activity based teaching materials were designed according to related field literature by the researcher. The problem solving instruction was given to experimental group by using these materials and traditional teaching methods were used during the instructional phase of the control group. The applications were carried out by the mathematics teacher of the school.After the instructional activities,?A meaningful increase was seen among 7th grade experimental group students achievement in solving problems about proportion [t(33)=- 29,117, p=0,00