Genel liselerde çalışan öğretmenlerin değişim yönetimi faktörlerine ilişkin algılarının okul etkililiği açısından değerlendirilmesi
Evaluate the perception of working in general high school teachers related to changing management in the terms of school effectiveness
- Tez No: 226382
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmanın amacı, genel liselerde çalışan öğretmenlerin değişim yönetimi faktörlerine ilişkin algılarının okul etkililiği açısından değerlendirilmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda şu sorulara cevap aranmıştır: ?Öğretmen algılarına göre okullardaki değişim yönetimi faktörünün okulun etkililiğine etki derecesi ve yönü nedir? Öğretmen algılarına göre değişim yönetimi alt faktör gruplarının değişim yönetimi üst boyutuna etki derecesi ve yönü nedir? Öğretmen algılarına göre etkili okul alt faktör gruplarının etkili okul üst boyutuna etki derecesi ve yönü nedir??Araştırma, İstanbul İli Anadolu Yakasındaki Kadıköy ilçesinde, random sampling (rasgele örnekleme) yoluyla seçilen resmî ortaöğretim okullarında, görev yapan öğretmenlerin, değişim yönetimi faktörlerine ilişkin algılarının okul etkililiği açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Bu amaçla 19 resmî genel lisede görev yapan toplam 278 öğretmene ulaşılmıştır.Bu araştırmada survey (genel tarama) modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen değişim yönetimi süreçlerinde okul etkililiği ölçeği kullanılmıştır.Araştırmanın analiz aşamasında, Basit Doğrusal Regresyon Modeli ve ENTER Metodu kullanılmıştır. Bu analizden sonra değişim yönetimi ve etkili okul boyutlarına ilişkin alt faktör gruplarının etki düzeylerini tespit edebilmek için Çoklu Regresyon Modeli, ENTER Metodu uygulanmıştır.Araştırma sonucunda ortaöğretim okullarında değişimin yönetimi faktörlerinin okul etkililiğinin sağlanmasında etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perception of working in general high school teachers related to changing management in the terms of school effectiveness. It has been aimed to define the teachers? thoughts and perceptions, those who are charged in public schools, related to changing management factors in the terms of school effectiveness and the research has been done by the way of choosing random sampling in secondary education in Kadıköy district in Anatolian part of İstanbul. For this reason it has been provided to contact 278 teachers who are charged in 19 Secondary School Education.In this research, the model of survey has been used. School effectiveness in changing management periods scale refined by researcher was used to collect data.In the research, Simple Linear Regression and ENTER Method has been used to ascertain the effect on the school effectiveness of subfactors of variaton obtaned with changing management and school effectivenessscale. After, Multiple Regression Model and ENTER Method has been applied to ascertain the effect level of the groups of subfactors related the changing management and effective school dimensions.At the end of the research, in secondary schools, it has been ascertain that changing management factors are effective providing the school effectiveness.