Genel lise müdürlerinin öğretmenleri güdüleme stratejileri
Teacher motivation strategies of high school principals
- Tez No: 226449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yirmi birinci yüzyılda yaşanan büyük değişimlere ayak uydurabilmek için eğitim örgütleri de birbiri ile yarış içine girmişlerdir. Bu örgütlerde verimliliği artırmanın yollarından birisi öğretmenlerin amaçları ile okulun amaçlarının ortak noktada buluşması ile gerçekleşmektedir. Burada en büyük sorumluluk okul müdürlerine düşmektedir. Okul müdürleri öğretmenlerin çalışma kapasitelerini ve performanslarını sürekli artırmak için öğretmenleri etkili bir şekilde güdülemek zorundadır. Bunun için okul müdürleri okulun imkanlarını, maddi ve manevi kaynaklarını ve kendi yetkilerini bu yönde harekete geçirmelidir. Bunu gerçekleştirebilmek için güdüleme kuramlarını ve güdüleme araçlarını çok iyi bilmeleri gerekir. Bu nedenle öğretmenlerin daha iyi performans sergilemelerine neden olacak en önemli etkenlerden biri olan güdüleme ile ilgili bu araştırma yapılmıştır.Bu çalışmada, Burdur ilinde genel liselerde çalışmakta olan öğretmenlerin algılarına göre müdürlerinin, öğretmenleri güdüleme stratejilerini kullanma düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma betimsel niteliktedir. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından hazırlanan, iki bölümden oluşan ?Genel Lise Müdürlerinin Öğretmenleri Güdüleme Stratejilerini Kullanma Düzeyi Ölçeği? kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde öğretmenlerin kişisel özelliklerini belirleyen sorulara, ikinci bölümde okul müdürlerinin kullandıkları güdüleme stratejilerinin düzeyini belirlemeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Verilerin analizi Statistical Packet Program for Social Sciences 10.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Cinsiyete göre gruplar arasındaki farklılıklar t-testi ile test edilirken; yaş, branş, kıdem, öğrenim durumu arasındaki fark varyans analizi ile test edilmiştir.Araştırma sonucunda, elde edilen verilerden şu sonuçlara ulaşılmıştır: Genel lise müdürlerinin öğretmenleri güdüleme stratejilerini kullanma düzeyi ?çok sık? olarak bulunmuştur. Ayrıca genel lise müdürlerinin öğretmenleri güdüleme stratejilerini algılamada öğretmenlerin cinsiyet, yaş, branş, meslekteki kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre .05 düzeyinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In twenty first century, education institutions have a competition with each other to keep in step with the great changes in life. One of the ways to increase the efficiency in these institutions is to provide having common aims for the school and the teachers. In this point, the greatest responsibility belongs to principals. Principals have to motivate teachers effectively in order to increase their work capacity and performance constantly. To do this, principals should get their authorities and possibilities, physical and psychological resources of schools to move into this direction. To succeed in doing this, they should know motivation theories and means very well. For this reason, this study was carried out about motivation that will affect teachers to perform better.In this study, principals? level of using teachers motivation strategies was tried to be determined according to perceptions of teachers working in high schools in Burdur city. The study is descriptive. To obtain data in this research, ?Scale of principals? level of using teachers motivation strategies? that is prepared by the researcher and formed with two parts was used. In the first part of the scale, the questions determining the personal characteristics of teachers and in the second part of the scale, questions determining the level of motivation strategies that the principals used are occured. The analysis of data was carried out by using Statistical Packet Program for Social Sciences 10.0 packet program. To analyze data, statistical techniques such as percentage, mean and standard deviation were used. Whereas differences between groups according to gender were tested by t-test, differences between age, branch, seniority and education level were tested by one way variance analysis.The results of the study have revealed that high school principals? level of using teachers motivation strategies was found as ?very frequent?. Beside this, in perception of teachers motivation strategies of high school principals, there is no significant difference found at .05 level according to teachers? gender, age, branch, seniority at job and education level.