Öğretim programı değişikliğine karşı yönetici ve öğretmen tutumları
Adminisrators? and teachers? attitudes for cirriculum change
  1. Tez No: 226450
  2. Yazar: ARZU SULTAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKBER TOMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, Isparta ili ilköğretim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin ilköğretim programı değişikliğine karşı tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma ile ilköğretim programı değişikliğine karşı yönetici ve öğretmenlerin tutumlarının nasıl olduğu, ayrıca yönetici ve öğretmenlerin tutumlarına kişisel özelliklerin etki edip etmediği de belirlenmiştir.İlköğretim programı değişikliğine ilişkin olarak yönetici ve öğretmenlerin vermiş oldukları yanıtların arasında cinsiyete ve görevlerine göre anlamlı bir farkın olup olmadığını anlamak için `t' testi, eğitim düzeylerine ve kıdemlerine göre anlamlı bir farkın olup olmadığını anlamak için `Tek Yönlü Varyans Analizi' istatistiksel teknikleri kullanılmıştır. Yönetici ve öğretmenlerin ilköğretim programı değişikliğine ilişkin tutumlarının belirlenmesi ve karşılaştırılmasında aritmetik ortalama (X) tekniğinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is done so as to analyse adminastrators? and teachers? of the primary schools in the centre of Isparta attitudes for cirriculum change. In this study it is determined that what is the adminastrators? and teachers? attitudes for cirriculum change and if personal characteristics of them affect the adminastrators? and teachers? attitudes or not.T-test was applied to find out the differences between the adminastrators? and teachers? attitudes for cirriculum change according to sex and employment. `One Way Anova? was applied to see the differences based on educational level and seniority in teaching profession. Arithmetic average is used in order to determine and compare adminastrators? and teachers? attitudes for cirriculum change. Signifance level is P< .05.The findings are as the following:It is concluded that administrators? attitudes at cognitive dimension for new primary school cirriculum are higher level than teachers? and administrators? and teachers? attitudes at behavioural dimension are at the same level. Besides, while according to sex variable administrators? attitudes at both cognitive dimension and behavioural dimension for new primary school cirriculum show meaningful difference, teachers? attitudes don?t show any difference at both level. According to employment variable, while a meangingful difference isn?t found administrators? and teacher?s attitudes at cognitive dimension, a meangingful difference is found at behavioural dimension. According to educational level variable, it is seen that while there is no meangingful difference at administrators? attitudes both cognitive dimension and behavioural dimension, there isn?t any meaningful difference at teachers? attitudes at cognitive dimension but there is a meaningful difference at behavioural dimension. As a last variable, according to seniority in teaching profession variable, a meaningful difference is found both administrators? and teachers? attitudes at both level.