Türkiye'nin uluslararası güvenlik stratejileri
International security strategies of Turkey
- Tez No: 226459
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ara?tırma üç bölüm halinde düzenlenmi?tir. Birinci bölümde güvenlik kavramı, güvenlik-tehdit ili?kisi ve güvenliğin ekonomik boyutları üzerinde durularak, güvenliğin ulusal ve uluslar arası boyutlarına değinilmi?, ayrıca güvenliğe yüklenen küresel ve bölgesel anlam ve önem bağlamında öne çıkan güvenlik amaçlı uluslararası kurulu?lara yer verilmi?tir. ?kinci bölümde strateji kavramı, stratejinin olu?um ve geli?im sürecinin değerlendirilmesi ile tarihsel arka planı incelenilerek, strateji ile bağlantılı olan politika kavramına yer verilmi? ve tabloyu tamamlayıcı jeopolitik ve jeostrateji kavram ve teorileri de tartı?ılmı?tır. Üçüncü bölümde Türkiye? nin uluslar arası güvenlik bağlamında politikaları ve stratejik konum ve yapılanması ile soğuk sava? ve sonrası güvenlik ve tehdit algılamaları değerlendirilerek, küresel ve bölgesel konumu yanında, güvenlik ile ilgili temel sorunları ve yapılanması ile kurumsal anlamda bağlantıları üzerinde durulmu?tur.
Özet (Çeviri)
The research was arranged in three chapters. The first chapter focuses on the concept of security, connections between security and threat, economical dimensions of security ?touching national and international dimensions- also it informs the readers about some international security organizations. The second chapter deals with the concept of strategy ?considering formation of strategy, the process in which it emerges and its the historical background- some geopolitical and geostrategical theories have been also studied. The third chapter I have studied Turkey?s politics in the international security, its strategical potential, its perceptions of security-threat after the Cold War. Lastly have I emphasized its basic problems about security.