Avrupa Birliği'nin bilgi toplumuna girişi
European Union's access to the information society
- Tez No: 226460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin Bilgi Teknolojisi'ne giriş evresini kapsamaktadır. Bilgi Toplumu'nun oluşumunu sağlayan gelişme ve kavramlarla ilgili gözlemler değerlendirilmiştir.Bilgi ve İletişim Teknolojisi'nde büyük ilerleme kaydedilmesi özellikle 20. yy'ın sonları itibariyle en önemli gelişmelerden biri olarak görülmektedir. Bilgisayar, internet, video oyunları, cep telefonu, elektronik bankacılık ve uydu dijital sistemler gibi Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin inovasyonu sonucu oluşan cihazlar günlük hayatın bir parçası olmuşlardır.Bilgi Teknolojisi'ndeki devrim birçok konunun da sorgulanmasını gerektirmiştir. Bunlardan bazısı; gelişmelerin iş sektörüne tesiri, gizlilik kavramı, bilgiye sahip olan ile olmayanların arasındaki makasın açılmasıdır.Bununla beraber Bilgi Teknolojisi'ndeki gelişim yeni vizyonlar oluşturmuş ve oluşturmaya devam etmektedir. ?Bilgi toplumu?, ?bilgi yolu? gibi kavramlar üzerinde odaklanılan vizyonlardan birkaçıdır. Bu vizyonlar öncelikle, hükümet politikalarında yeni ürün ve hizmet sektörü pazarında yeni açılımlar olarak kendini göstermektedir. Ayrıca bu vizyonlar yaşam standartlarının daha gelişimi, çalışma ve iş koşullarında yeni açılımlara öncülük etmektedir.Bu tez ayrıca, Bilgi ve İletişim Teknolojisi'nin vizyonu olduğu alanları kapsamaktadır. Daha sonra, devam eden teknoloji yarışında Avrupa Birliği'nin bu yarışın neresinde olduğu, ne yaptığı ve geleceğe yönelik öngörüleri belirtilmeye çalışılmıştır. Bu süreçte sosyal ve ekonomik çıkarımlar ön planda tutulmuştur.Yüksek Lisans Tezinde ele alınan bu konudaki çalışmada eksikliklerin olacağı muhakkaktır. Yine de bu çalışmanın ilgili araştırmacılara yardımcı olabilmesini ümit ederim.
Özet (Çeviri)
This thesis covers the access phase of Information Technology in European Union. Providing development and concepts about observations of the formation of Informatıon Society are being evaluated. Major advances in Information and Communications Technologies have been among the most exciting developments especially in the late 20th century. PC?s, the Internet, video games, mobile phones, elektronic banking, satellite and digital systems, etc are just a few of the Information and Communications Technology innovation that have become part of modern life.Information Technology revolution has involved many debate around a number of issues such as concerns over employment, privacy, growing gap between information ?have?s? and ?have nots?.However, IT has also generated many visions which have been focused on concepts like the Information Society, information superhighway, etc. These visions have driven government policies to the opening up of new product and service markets and the development of new ways of living, working and doing business.This thesis covers these areas and what could be done to keep European Union among the front runners in this technological race which in the long term will obviously have social and economic implications.It it possible to find some deficiencies in my master thesis. However, I hope that this thesis at least can help interested in other researchers in this subjects.