Türk bankacılık sisteminde internet bankacılığı ile yapılan dolandırıcılıklar ve bilişim suçları hukuku
Fraudulent acts and informatics crimes are committed with internet banking in Turkish banking system
  1. Tez No: 226461
  2. Yazar: SEHER ERGÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. BİRGÜL ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İletişim ve bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankacılık işlemlerinde de değişimler yaşanmaktadır. İletişim imkânları bankacılık işlemlerini kolaylaştırmakla birlikte bankacılık sektörünün yapısını da değiştirmiştir. Ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar faaliyetlerini internet ortamına taşıyarak müşterilerine internet üzerinden hizmet verme imkânına sahip olmuşlardır. Elektronik bankacılık, bankaların geleneksel mevduat alma ve kredi verme faaliyetleri için pazarlarını geliştirmesini sağlamıştır. Yeni ürünler, hizmetler sunmalarını ve mevcut ödeme hizmetlerini sunmada kendi rekabet pozisyonlarını güçlendirmiştir. Ayrıca elektronik bankacılık bankaların işletme maliyetlerini azaltmaktadır.Elektronik bankacılık ve elektronik paranın devam eden gelişmesi, ulusal ve uluslararası çapta bankacılık ve ödeme sisteminin verimliliğini artırma ve bireysel işlemlerin maliyetini azaltmaya katkıda bulunmaktadır.Elektronik bankacılıktaki gelişmeler ve kullanıcıların hızla artması dolandırıcılarında yeni bir suç devrimine başlamış olduğunu göstermektedir. Günümüzde bilgisayar kavramı sadece hayatımızı kolaylaştıran bir devrim olmaktan çıkmış suç kavramı ile birlikte anılan bir araç haline de gelmiştir.Elektronik bankacılıkta gelişmelerin yaşandığı günümüzde ortaya çıkacak risk ve sorumluluklarda incelenmelidir. Elektronik bankacılık işlemlerini gerçekleştiren kimselerin maruz kalabilecekleri çok sayıda riskten kaynaklanan yükümlülük ve sorumlulukların, tarafların menfaatlerine aykırı düşmeden belirlenmesi ve paylaştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
There is rapid advancement at communication and computer technology every other day. As the technology advances, there are also changes in banking transactions. The communication possibilities have changed the banking sector structure and eased the banking transactions. All the banks in our country have carried their activities to internet and had the oppurtinity to serve their customers online. Electronic banking have helped the banks to improve their market for traditional fund raising and credit granting New products have reinforced their competitional positions in offering their services and current payment services. Also electronic banking have reduced banking operational costs.Ongoing progress of electronic banking and electronic money have helped productivity of national/international banking and payment systems, also reduced the costs of personel transactions.The advancement of electronic banking and the number of users show that there is a new crime revolution of fraud. In our modern days, the computer concept has become a crime concept as well as a revolution that eases our life.Also, the risk and responsibilities should be explored in todays fast-changing world. The liability and responsibility should be clarified and shared between the parties without being unjust.