Müşteri odaklı bankacılık ve Türkiye
- Tez No: 162866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
122 ÖZET Küreselleşen dünya pazarlarında söz sahibi olabilmek, ülke ekonomilerinin canlılığını sağlayabilmek, bilgi teknolojilerini sonuna kadar kullanan, güçlü bankaların varlığını gerektirmiştir. Teknolojik imkanların bankacılık hizmetlerinde yaygın şekilde kullanılmasıyla birlikte, bankacılık, hayatın her alanında etkisini göstermeye başlamıştır. Bankacılık sektörü dünyada büyük bir değişim içindedir. Teknolojinin hızlı gelişimi, müşteri hizmetinin boyutlarının çeşitlenmesi, rekabetin her alanda artması ve daralan kar marjları, bankaları daha çok bireylere dönük uygulamalar geliştirmeye yöneltmiştir. Türk bankacılık sisteminin de giderek küreselleşen dünyadaki bu değişmelerden etkilenmemesi mümkün değildir. Kredi kartları, günlük hayatta çok sık kullanan bir ödeme aracıdır. Kredi kartları, kart sahibine üye iş yerinden alış veriş yapma ve nakit çekme imkanı tanımaktadır. Otomatik vezne makinaları (ATM) ve satış noktasından fon transferi sistemleri (POS) de kredi kartlarına doğru orantılı bir gelişim göstermiştir. ATM'ler sayesinde başta para çekmek olmak üzere, birçok bankacılık işlemi gerçekleştirilebilmektedir. POS terminaliyle ise alışveriş yapan müşterinin hesabından, alışveriş yapılan işletmenin hesabına banka tarafından otomatik olarak para transferi gerçekleştirilmektedir. Finans kuruluşlarının rekabet avantajı elde etmek ve maliyetlerini aşağı çekmek için müşteriye sadece şube kanalıyla hizmet vermek yerine alternatif dağıtım kanallarının ve özellikle de internet kanalının önemini kavramışlardır. Türkiye'de sunulmaya devam eden diğer elektronik bankacılık kanalları, ÇağrıMerkezleri, Telefon Bankacılığı, Ev ve Ofis Bankacılığı, İnternet Bankacılığı, Kiosk Bankacılığı, Mobil Bankacılığı ve Televizyon Bankacılığıdır. Elektronik bankacılık ürünlerinin hızla gelişmesinin nedeni, teknolojik ilerleme yanında maliyet avantajı yaratmasıdır. Yeni teknolojiler finansal bilgilerin elektronik kanallar ile aktarımını mümkün kılan araç ve yöntemlerin geliştirilmesine imkan tanıyarak işlem maliyetlerini düşürdüğü gözlenmektedir. Diğer taraftan bilişim teknolojilerini ağırlıklı olarak kullanan kredi derecelendirme kuruluşları eskisine göre daha geniş bir bilgiyi fon sağlayıcılara sunmaktadır. Bu süreç asimetrik bilgiyi hafifleterek ters seçim ve ahlaki sorunlardan kaynaklanabilecek potansiyel kayıpları azaltmaktadır. Sonuçta bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin, finansal sistemin etkin işleyişinde belirleyici güç olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
124 ABSTRACT In order to have powerful position in global markets and provide stable national economies, there is a tremendous need for banks that use information technology absolutely. Since the technological improvements found a widespread use in banking, banking became the most influential sector in all areas. The banking sector has been trasforming in the world. The rapid development of technology, the variation of customer services, the increas of competition in every field, decreasing pnfits has lead the banks to create more sophisticated applicatications towards the individuals. It is impossible for the Turkish bank sector not to be effected by the transformations in the globaling world. Credit cards are the payment systems which are often used. They provide their owners do shopping from member shops and cash. Automated Teller Machines (ATM) and the Point of Sale (POS) systems develops through the process the same as the credit cards. ATMs provide cash and also lots of banking transactions. The POS system makes the money transfer possible from the customer's account to the seller's account automatically. Financial organizations prefer internet to bank offices as an alternate distribution means, in order to create competitive advantage and lower their cost down. The other Electronic Banking channelles that have been used in Turkey are Call Center, Phone Banking, Home and Office Banking, Internet Banking, Mobile Banking and Television Bancing125 The reasons of the speed of the development in banking products are as speed of the technology also their leading to decrease of the costs. New technologies have lead to new means of delivering financial services electronically and reduced the transaction cost arising from collecting data On the other hand, infomediaries, like rating agencies that used information technology mostly, can distribute more information than ever before to lenders. This process mitigates the asymmetric information and reduces the potential loss from moral hazard and adverse selection. Finally, it can be concluded that improvements in information technology has been a driving force the efficiency of the financial system.