6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanuna göre tahliye nedenleri
Grounds for evacuation in a hire contract
  1. Tez No: 226469
  2. Yazar: HANİFE AHU ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde kira sözleşmeleri, BK. ve 6570 sayılı GKHK. hükümlerine tabi olup, bu sözleşmelerin özellikleri ve uygulanmaları bu kanunlar çerçevesinde değerlendirilmektedir.Kira sözleşmesinin konusu, taşınır veya taşınmaz mallar ile bir hakkın belirli bir bedel karşılığında kullanılmasıdır. Kira sözleşmeleri, adi kira ve hasılat kirası olmak üzere iki çeşittir. Adi kira sözleşmelerinin konusu kullanma hakkı iken, hasılat kiralarının konusu kullanma ve semerelerden faydalanmadır.Kira sözleşmesinin geçerliği herhangi bir şekle tabi değildir. Böyle olunca, kira sözleşmesi, yazılı yapılabileceği gibi, sözlü de yapılabilir. Her halde, yazılı yapılmasının ispat açısından daha doğru olacağı söylenmelidir.Tüm bunlardan da anlaşıldığı üzere, kira sözleşmesi tarafların serbest iradelerinin birleşmesiyle oluşan rızai bir sözleşmedir. Dolayısıyla, taraflar, kanuna ve kamu düzenine aykırı olmamak şartıyla bu sözleşmenin hükümlerini serbestçe belirleyebilirler.Bu çalışmada, 6570 sayılı Kanunda sayılan tahliye halleri incelenmiştir. Bu konudaki Yargıtay kararlarından örnekler sunularak, böylece somut olaylara da değinerek, çalışmanın güncel ihtilaflara ışık tutması sağlanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hire contract was provided both by The Obligations Act of 1926 and The 6570 numbeder ?Hire Act? of 1955. This second act has special provisions only on the immovable properties which have roof on the top and are located in the municipal areas or near ports and train stations, while the first act has general provisions of the hire contract, including any kind of property and movable things. The grounds of evacuation according to Hire Act were studied in this thesis. This act aims to give maximum legal protection to the tenants as a social policy of the legislator. Because of this reason the grounds of evacuation of the tenant are very limited and each ground has some special pre-conditions.The following are the basic grounds that conclude the evacuation of a tenant: 1. Need of the landlord, his/her spouse or children (if any of the above does not have any home or workplace within the municipal area and they need a home or workplace), 2. Written promise of evacuation given by tenant, 3. Twice right warning in a ?hire year? by the landlord, especially because of tenant?s default on the payment of hire debt, 4. Greater restoration or re-construction of the property 5. Transfer of the ownership to a third party 6. Evacuation according to the Art. 12 of the Hire Act (re-hiring with no permission of the landlord).The actual regulation is above. However there has been a draft for a newer Obligations Act in the Turkish Grand National Assembly. It has not yet been discussed by the Parliament yet. In this draft there are new regulations on this evacuation matter. First of all the provisions of the hire contract are regulated by this draft. If it is sccepted by the Parliament and come into the force in the future, the current Hire Act will not exist. The moct interesting renovation relating to the evacuation of the tenant in this draft is that, a tenant who fulfilled his/her 15th year in the same property, can easily be evacuated without any other ground, after warning in written, at least 3 months before the 15th hire year.