6570 Sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'a göre ihtiyaç sebebiyle kira sözleşmesinin sona erdirilmesi
Termination of the rental agreements on request in accordance with the law numbered 6570 on Real Estate Rentals
- Tez No: 207251
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1187125
Özet
Kira sözleşmesinin ihtiyaç sebebiyle hangi koşullarda sona erdirilebileceğini belirleyebilmek, böylece kiralayan ve kiracının haklarının sınırını çizerek 6570 sayılı Kanun'un daha iyi anlaşılmasını sağlayabilmek amacıyla 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'a göre ihtiyaç sebebiyle kira sözleşmesinin sona erdirilmesi konusu incelenmektedir.Çalışmamız iki bölümden oluşmakta; ilk bölümde kira sözleşmesi ve 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'un uygulama alanından bahsedilmektedir. İkinci bölüm de ise 6570 sayılı Gayrimenkul Kiraları Hakkında Kanun'a göre ihtiyaç sebebiyle kira sözleşmesinin sona erdirilmesi açıklanmaya çalışılmakta; bu kapsamda ilk olarak 6570 sayılı Kanun m.7/I/b hükmüyle düzenlenen konut ihtiyacı sebebine dayanan tahliye davasıyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesi, devamında 6570 sayılı Kanun m.7/I/c hükmüyle düzenlenen işyeri ihtiyacı sebebine dayanan tahliye davasıyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesi ve en son olarak da 6570 sayılı Kanun m.7/I/d hükmüyle düzenlenen kiralananı iktisap eden kişinin konut veya işyeri ihtiyacı sebebine dayanan tahliye davasıyla kira sözleşmesinin sona erdirilmesi konularına değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
The topic of termination of the rental agreements on request in accordance with the Law numbered 6570 on Real Estate Rentals has been examined so as to identify the conditions under which the rental agreements can be terminated on request and to ensure better understanding of the Law numbered 6570 by clarifying the rights of landlords and tenants.Our study is made of two parts: the first part deals with the rental agreements and the scope of application of the Law numbered 6570 on Real Estate Rentals while the second part deals with the explanation of the termination of the rental agreements on request in accordance with the Law numbered 6570 on Real Estate Rentals. In this framework firstly the termination of the rental agreement as a result of the discharge case based on the housing need, which is regulated by the provision m.7/I/b of the Law numbered 6570, is taken into account. The termination of the rental agreement as a result of the discharge case based on the workplace need, which is regulated by the provision m.7/I/c of the Law numbered 6570 and the termination of the rental agreement as a result of the discharge case based on the housing or workplace need of the individual who acquires the leasehold, which is regulated by the provision m.7/I/d of the Law numbered 6570, is examined followingly.