Öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyleri ve etik muhakeme yetenekleri (MAKÜ eğitim fakültesi örneği)
Teacher candidates? emotional intelligence levels and ethical reasoning abilities (case of faculty of education, MAKÜ)
- Tez No: 226474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFE DOĞAN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinde öğrenim gören öğretmen adaylarının, duygusal zekâ düzeyleri ile etik muhakeme yetenekleri arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığını araştırmak varsa aralarındaki ilişkiye etkisi bulunabilecek demografik özellikleri tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir.Bu çalışmada öncelikle alanyazın incelenerek kavramsal yapı açıklanmaya çalışılmış ve ilgili araştırmaların bulgularına yer verilmiştir. Daha sonra anket tekniği ile elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak öğretmen adaylarının duygusal zekâ düzeyleri ile etik muhakeme yetenekleri arasında düşük ancak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmış olup bununla birlikte demografik özelliklerin bu ilişki üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the possible relation between Emotional Intelligence and Ethical Reasoning Abilities of the students in Mehmet Akif Ersoy University and tries to find out the effects of the demographic characteristics of the sample on this relation.First, literature is reviewed and conceptual context of the study is formed. Findings of the relevant studies are tried to be explained. Data gathered by survey method is analyzed by some statistical methods and findings are tried to be explained. Although, it is understand that there is a low but significant relation between students? emotional intelligence and their ethical reasoning abilities, there is no significant relation found according to demographic characteristics of students.