İlköğretim ikinci kademede eğitimde fırsat eşitsizliği
The inequality of the opportunity for the education at the second level of the primary school
  1. Tez No: 226473
  2. Yazar: SERKAN TANMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİFE DOĞAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitimde fırsat eşitsizliğinin ilköğretim okulları ikinci kademedeki durumunu incelemektir. Bu çalışmada kuramsal veriler derlenerek nitel ve nicel bir araştırma yapılmıştır.Araştırmada öncelikle eşitlik ve eğitimle ilgili verilere ve tanımlara yer verilmiştir. Ayrıca insan hak ve hürriyetleri hakkındaki uluslar arası ve ulusal hukuki düzenlemelere yer verilmiştir.Eğitimde fırsat eşitsizliğini ortaya koyabilmek için T.C Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun istatistikî verileri toplanarak yorumlanmıştır. Bu sayede Türkiye, bölgeler ve cinsiyetler arasında okullaşma oranlarında ve okul başına düşen öğrenci-öğretmen oranlarında anlamlı faklılıklar olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır.Türkiye'de zorunlu eğitim kararı 1739 Temel Eğitim yasası ile alınmış ve 1997-1998 eğitim-öğretim yılından itibaren sekiz yıllık zorunlu ve kesintisiz temel eğitime geçilmiştir. Türkiye'de 1973 ile 1998 yılları arasında zorunlu temel eğitim beş yıllıktı. Dolayısıyla araştırmadaki veriler derlenirken ve yorumlanırken bu ayrıma dikkat edilmiştir. Araştırma sekiz yıllık zorunlu eğitime geçilmeden önceki dönemlerden 1994-1997 yılları arasındaki verilere ve sekiz yıllık eğitime geçildikten sonra 2007 yılına kadar olan verilere yer verilmiştir.Türkiye'de ilköğretim ikinci kademede eğitimde fırsat eşitsizliğini ortaya koyabilmek için; ilköğretim birinci kademe ve ortaöğretim ile ilgili verilere de yer verilmektedir. Bu sayede de kademeler arasındaki oranlar incelenip anlamlı farklar olup olmadığı yorumlanmıştır.Son olarak Türkiye'de eğitimde fırsat eşitsizliğini en aza indirebilmek için hangi çalışmaların yapıldığı ve bu çalışmaların ne kadar başarıya ulaştığı sayısal verilerle ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre eğitimde fırsat eşitsizliğini en aza indirgeyebilmek için çeşitli çalışmaların yapıldığı, özellikle de ulusal ve uluslar arası kampanyaların olumlu etkilerinin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the inequality of the opportunity for the education at the second level of the primary school. Academic data are collected and interpreted to compose this study.In the study, the data and definitions about education and equality are primarily mentioned. In addition, national and international legal procedures about human rights and freedom are mentioned.In order to find out the inequality of the opportunity for the education, the statistical data of The Ministry of National Education in Turkey and Turkish Statistic Institute are collected and interpreted. Thus, it is searched that if there are any qualified differences between the regions and sexes about schooling and the teacher and student rates per school in Turkey.From 1997-1998 education year on, the duration of the obligatory primary education is accepted as eight years in Turkey. It was five years in the past. For that, it is taken into consideration while collecting and interpreting the data. Before the eight year education, the data of the years between 1994 and 1997 are considered and after the eight year education, the data of the years up to 2007 are considered.To be able to find out the inequality of the opportunity for the education at the second level of the primary school in Turkey, the data of the first level and secondary education are also collected and interpreted. Thus, it?s searched that if there are any qualified differences between the levels.Finally, it?s exposed statistically that what studies are held and how much success are got to reduce the inequality of the opportunity for the education.According to the results of the education; it?s found out that some studies are held to reduce the inequality of the opportunity for the education and especially the national and international campaigns have positive affects.