Lisans öğrencilerinin yaşadıkları çatışma türleri ve çatışma yönetim stilleri
The types of conflict experiences and the conflict management styles of undergraduate students
  1. Tez No: 226475
  2. Yazar: EMİNE ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Süleyman Demirel Üniversitesi lisans öğrencilerinin yaşadıkları çatışma türleri ve çatışma yönetim stilleri belirlenerek, öğrencilerin yaşadıkları çatışma türleri ile kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir.Betimsel bir çalışma olan araştırmada veri toplamak için üç bölümden oluşan bir ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümde öğrencilerin bireysel özelliklerini belirten sorulara, ikinci bölümde öğrencilerin yaşadıkları çatışmaların türünü belirlemeye yönelik sorulara, üçüncü ve son bölümde ise çatışma yönetim stillerini belirlemeye yönelik sorulara ver verilmiştir.Araştırmanın verileri, 2007-2008 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında Süleyman Demirel Üniversitesine kayıtlı 4'lük Sisteme göre genel not ortalaması 3 ve üzeri olan, toplam 855 öğrenciden rasgele örnekleme yöntemi yoluyla belirlenen, 476 öğrenciden 414'üne ulaşılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler frekans, ortalama, standart sapma, ve pearson korelasyon gibi istatistiksel teknikler kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda, öğrencilerin en fazla yatay en az da dikey çatışma yaşadıkları tespit edilmiştir. Yine öğrencilerin çatışmaları yönetmede ``çoğu zaman'' demokratik çözüm, ``çok az'' kaçınma ve hükmetme stillerini kullandıkları saptanmıştır. Ayrıca öğrencilerin yaşadıkları çatışma türleri ile öğretim türü arasında negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin kullandıkları çatışma yönetim stillerinden hükmetme ile cinsiyet ve öğretim türü arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmış olmasına rağmen kaçınma stili ile yerleşim birimi arasında negatif bir ilişki olduğu saptanmıştır. Bunlara ek olarak, çatışma türleri ile demokratik çözüm stili arasında olumlu bir ilişki saptanırken diğer stiller ile her iki çatışma türü arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Süleyman Demirel University undergraduate students? conflict types and the conflict management styles are determined and it?s investigated that whether there are statistically significant reletionships between the conflict types they experienced and the conflict management styles of the students.The study is descriptive and a scale with three parts was used to collect research data. Some questions were presented in order to obtain data on individual demografic characteristics of the student in the first part of the scale. In the second part of the scale, questions were presented to identify the types of conflict students experience and in the third part of the scale, questions aimed at identifying the conflict management styles of the students.The data of the research was obtained from 414 students attending Süleyman Demirel Univesity in Fall Semester in the 2007?2008 Educational Year. The data was analysed and interpreted with the use of statistical techniques, such as frequencies, mean, percentage, standard deviation and pearson product correlation.The results of the study have revealed that students experience most frequently vertical conflicts and least frequently horizontal conflicts. Also it was found that students use most frequently ``democratic solution?? , least frequently ``avoidance?? and ``dominating?? styles in conflict management. In addition, it was found that there is negative correlation between conflict types they experienced and the types of education programme they enrolled. Although there is a positive correlation between the ?dominating? style and gender and type of education programme, there is a negative correlation between the ``avoidance?? style and, the quality of the residential district they live. Additionally, while there are statistically significant relationships between the conflict types students experienced and democratic solution styles, there is no significant relation between ``avoidance?? and ``dominating?? styles and vertical and horizontal conflict types.