Anadolu güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin mesleki müzik eğitimine yönelmelerinde ilköğretim kademesindeki müzik öğretmenlerini model alma durumları (Antalya ili örneği)
The role modelling status of music teachers in primary school on the student who are study?ng music department in Anatolian fine arts high school, in terms of definition of the tendency on their professional music education (City of Antalya case)
- Tez No: 226477
- Danışmanlar: PROF. GÖKAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü Öğrencilerinin Mesleki Müzik Eğitimine Yönelmelerinde İlköğretim Müzik Öğretmenlerini Model Alma Durumlarını saptamaktır. Bu amaca ulaşmak için, Antalya ilinde bulunan A.T.S.O. Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğrencilerine, mesleki müzik eğitimine yönelmelerinde ilköğretim müzik öğretmenlerini model alma durumlarını saptamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen 13 soruluk anket uygulanmıştır ve elde edilen bulgular ışığında probleme yanıt aranmaya çalışılmıştır.Araştırmanın problem sorusuna ve alt problemlerine yanıt bulunabilmesi için, araştırmacı tarafından geliştirilen anketten elde edilen verilerin analizinde ?SPSS for Windows 11.5? paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın problem sorusunu yanıtlayabilmek için elde edilen verilerin frekans ve yüzdelerine bakılmış; alt problemlerinde yer alan çeşitli değişkenlerin, öğrencilerin mesleki müzik eğitimine yönelmelerinde ilköğretimdeki müzik öğretmenlerini model alma durumları ile ilişkilerini belirlemek için t-testi ve One Way ANOVA testi kullanılmıştır. Bu testlerde anlamlılık düzeyi ?p
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the role modelling status of music teachers in primary school on the student who are studying music department in anatolian fine arts high school, in terms of definition of the tendency on their professional music education. To achieve this study, a survey of 13 questions, which was developed by the researcher, is applied to the Antalya Anatolian Fine Arts High School (A.T.S.O.) Department of Music students and the obtained data is used to answer the question if how the role modelling status of music teachers in primary school on the student who are studying music department in anatolian fine arts high school, in terms of definition of the tendency on their professional music education.?SPSS for Windows 11.5? package software is used to analyze the data, which was obtained from the survey developed by the researcher, and find answers to both the problem question and sub problems of the study. To answer the problem question of the study, both frequencies and percentages of the obtained data are investigated, and to answer sub problems, t-test and One Way Anova tests are used to identify how several variables affect the students? role modeling of their primary school music teachers, in terms of definition of the tendency on their professional music education. In these tests meaningfulness level is taken to be ?p