Anadolu güzel sanatlar liselerinin amaçlarıyla bu liselerden mezun olan müzik bölümü öğrencilerinin yükseköğretim programlarına yerleştirme durumlarının karşılaştırmalı incelemesi
A Research comparing the purposes of anatolian high school of fine arts with placements of their graduates into higher educational programmes
  1. Tez No: 140115
  2. Yazar: NESLİHAN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MERAL TÖREYİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNİN AMAÇLARIYLA BU LİSELERDEN MEZUN OLAN MÜZİK BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN YÜKSEKÖĞRETİM PROGRAMLARINA YERLEŞTİRİLME DURUMLARININ KARŞDLAŞTD1MALI İNCELEMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Neslihan ERSOY GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2003 ÖZET Bu araştırma, Anadolu Güzel Sanatlar Liselerinden mezun olan müzik bölümü öğrencilerinin yükseköğretim programlarına yerleşme durumlarının, söz konusu liselerin kuruluş amaçlarına uygun olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Türkiye'deki Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri müzik bölümleri, örneklemi ise, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bolu ve Trabzon AGSL müzik bölümleridir. Araştırmada, söz konusu okulların arşivlerinden elde edilen sayısal bilgiler kullanılmıştır. Kuramsal bilgiler, yazılı kaynaklardan elde edilmiş ve ilişkilendirilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda AGSL müzik bölümü mezunlarının yükseköğretim kurumlarına yerleşme durumları dikkate alınarak, kuruluş amaçlarında değişiklikler yapıldığı görülmüştür. En son belirlenen amaçlarla AGSL müzik bölümü mezunlarının yükseköğretim kurumlarına yerleşme durumları arasında uyum olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi, Amaçları, Mezunları, Müzik Sayfa Adedi : 93 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. A. Meral TÖREYİN
Özet (Çeviri)
A RESEARCH COMPARING THE PURPOSES OF ANATOLIAN HIGH SCHOOL OF FINE ARTS WITH PLACEMENTS OF THEIR GRADUATES INTO HIGHER EDUCATIONAL PROGRAMMES (Master's Thesis) Neslihan ERSOY GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2003 ABSTRACT This research aims to find out whether placements of the graduates of Anatolian High School of Fine Arts into university educational programmes are in harmony with the purposes of the establishment of such high schools. The scope of this research is the music departments at Anatolian High School of Fine Arts in Turkey. The sampling covers data from the music departments at Istanbul, Ankara, Eskişehir, Bolu and Trabzon Anatolian High School of Fine Arts. Statistical data used in the research are compiled from the archives of these schools and theoritical information provided from archive documents are correlated with the data. The research brings to the conclusion that modifications have been made in the purposes of the establishment of the Anatolian High School of Fine Arts in view of the kind of placement of their graduates for higher education at universities. It is establihed that with such modifications the university education of the graduates harmonizes with the founding purposes of such high schools. Keywords : Anatolian High School of Fine Arts, Purposes, Graduates, Music Number of pages : 93 Adviser : Doç. Dr. A. Meral TÖREYİN