Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin devlet olarak Kıbrıs sorununun çözümüne etkisi
The effects of Turkish republic of Northern Cyprus over Cyprus problems' solution as a state
  1. Tez No: 226478
  2. Yazar: AHMET TEZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÜRER, YRD. DOÇ. DR. UĞUR ÖZGÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kıbrıs Türk'leri Kıbrıs Cumhuriyeti yönetiminden dışlanarak baskı altında yaşamaya başladıkları günden itibaren organize olarak var olma mücadelelerini sürdürmüşlerdir. İşleyen bir devlet mekanizmasının gerekleri Türkiye'nin de yardımıyla ayrılığın ilk yıllarından itibaren tesis edilmeye çalışılmıştır. Yirmi yıllık mücadele sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 15 Kasım 2008'de 25. yılını kutlayacak. Bu çalışma ile KKTC kuruluşunun Kıbrıs Sorununun çözümüne etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. KKTC Devlet olmanın gereklerini yerine getiriyor olsa da dünyadan izole edildiği görülmüştür. Ancak Devlet olarak var olma çabası Türk Toplumunun çözüm halindeki kazanımlarını olumlu etkileyecektir. Türk toplumu KKTC'nin varlığı sayesinde güçlü bir örgütlenme gerçekleştirmiş, varlığını sürdürebilme olanağını bulmuştur. Toplumlararası görüşmelerde ?Bağımsız Devlet? yerine kabul edilebilir tek seçenek olan ?Kurucu Devlet? statüsü KKTC'nin varlığının bir sonucudur.
Özet (Çeviri)
After Turkish Cypriots was sidelined from Cyprus Republic, they never give up and make an effort in order to exist. State machinery was organized with the assistance of Turkey from the beginning of their establishment. After 20 years of struggling for existance, Turkish Republic of North Cyprus is going to celebrate its? 25th aniversary in 15 November 2008. The object of this study is to analyse the effects of TRNC?s independency over Cyprus conflict. TRNC has been acting like a legal state but it was recognised by Turkey only. On the other hand, efforts of Turkish society will cause a positive effect over Cyrpus negotiations in terms of Turkish rights. With the existance of TRNC, Turkish society has developed a strong organisation. Being minority in Cyprus is unacceptable for Turkish Cypriots as a result of the decision about being independent. They can accept either being an independent repulic or statute of founder state.