The presentation of women in blues and arabesk song lyrics
Blues ve arabesk şarkı sözlerindeki kadın figürü
- Tez No: 226490
- Danışmanlar: PROF. DR. CLİFFORD ENDRES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez Blues ve Arabesk şarkı sözlerindeki kadın öğesini araştırmaktadır. Kadın figürü hangi roller içerisinde ele alındığı ve bunun nedenleri analiz edilmektedir. İlk başta Blues ve Arabesk müziğinin tarihçesi ve benzerlikleri anlatılmıştır. Daha sonra Blues ve Arabesk müziğinde en çok kullanılan kadın rolleri incelenmiştir, bunlar vefasız, terk eden ve para düşkünü olarak üçe ayrılır. Tezin asıl amacı ise erkek müzisyenlerin kadın figürünü neden olumsuz yansıtıldığını açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The Presentation of Women in Blues and Arabesk Song Lyrics mainly tries to bring light to the images of woman in the so called men?s music. This thesis explores the representation of women in both blues and arabesk music lyrics to show how both music forms portray the female character and the reasons why she is presented in that way. The overall type and the most compelling images that emerge from both blues and arabesk lyrics are negative: the unfaithful women, the deserting women and the gold-digger women. However, the larger implication of this thesis is the reason why men depict her as evil: it is the wish to control her.