Aile işletmelerinde yönetim ve organizasyon sorunları Ankara ili imalat sanayi örneği
The management and organization problems in family business example of subsudiary industry of Ankara province
- Tez No: 286805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ankara ?li merkez ilçelerindeki OSB ve KSS'nde bulunan KOB? kapsamındadeğerlendirilebilecek aile sirketlerinin kurumsal yapılarını, kurumsallasma çabalarını, kalite vestandardizasyon çalısmalarını kısaca yönetim ve organizasyon problemlerini ve kaynakkullanım becerilerini belirlenmesine yönelik bu çalısmada arastırma alanı olarak yan sanayiseçilmistir.Uygulanan A Grubu Ankette isletmelerin yası, hukuki statüleri, sanayideki statüleri,Yönetim Kurulu üyelerinin kendi aralarındaki, beyaz ve mavi yakalılarla olan iliskileri ve bugruplarla olan organik bağları ile eğitim düzeyleri arasındaki belirgin kıstasları, son üç yılık;personel değisim oranları, yetkili personelin toplam personele oranları, çalıstırılan yetkiliyetkisizbayan personel değisim oranları, bu oranların idari ve üretim personeline yansımasınınyanı sıra isletmede eğer varsa ARGE ve ÜRGE personeli üzerindeki değisim değerleribetimlenmistir.B Grubu ankette ise; isletmenin üretim açısından değil firmanın sürdürülebilirliliği,isletmenin organizasyon yapısının yanı sıra kalite becerileri, isletmenin kabul edilebilirlik,tanınmıslık, ürün gelistirme, tanıtım becerileri ve belgeleri, firmanın kaynak kullanım becerileri,üretim kabul edilebilirlikleri ve pazar süreçlerini etkileyen belgelendirme becerileri ve bilgibirikimleri belirlenmistir.C grubu ankette ise, sirketlerin kurumsallasma yetenek ve becerileri ilekurumsallasmanın sirket yönetimince (aile meclisince ya da aile reisince) kabuledebilirliliklerindeki samimiyet ve bakıs açıları irdelenmistir.
Özet (Çeviri)
The research area in this study identifies the institutional structure, institutionalizationefforts, quality and standardization efforts, shortly management and organizational problemsand resource management skills of the family firms which can be evaluated in the SMEs insideOIZ and SISs located in the central town of Ankara and focuses on the Subsidiary Industry.Applied to Group A in the survey of business age, legal status, the industry status,Board members among themselves in, white and blue collar relations with, and those groupswith an organic bond with the educational level between the apparent criteria, the last threeannual personnel exchange rates, authorized personnel total staff ratios, staff exchange rates ofwomen running authorized-unauthorized these rates reflect the administrative and productionpersonnel as well as in business, if any R & D and exchange values are depicted on PD staff.Group B in the survey are; a plant in terms of not the company's continued, thebusiness organization structure as well as quality, skills, business acceptance, recognition,product development, presentation skills and documents, the company's sourcing capabilities,manufacturing accept and market processes that affect certification of skills and knowledgeaccumulation were determined.C group in the survey, companies with skills and abilities of institutionalizationinstitutionalization by the company management (by the family council or by the head of thefamily) accept the sincerity and perspectives discussed.