Mekansal ekonometrik modeller ve Türkiye'de iç göçün belirleyicilerinin analizi
Spatial econometric models and the analysis of the determinants of internal migration in Turkey
- Tez No: 451594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA YERDELEN TATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Mekansal veri modelleri özellikle son dönemde iktisadi çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu modeller, ele alınan veri setinin lokasyonundan kaynaklanan etkiyi hesaba katma özellikleri ile klasik ekonometrik modellerden ayrılırlar. Bir veri seti üzerindeki mekansal etki kendini iki şekilde gösterir. Bunlardan ilki komşu lokasyonlardaki korelasyon olarak tanımlanan mekansal bağımlılıktır. Bir diğeri ise ele alınan bir değişkenin konumdan konuma sabit olmayan varyansı olarak tanımlanan mekansal heterojenliktir. Bu çalışmada Türkiye'de iller bazında göçü etkileyen faktörlerin mekansal özellik gösterip göstermediği incelenmiştir. Bu bağlamda göçün dağılım haritası incelenmiş ve özellikle kuzeydoğu, güneybatı yönünde belirgin bir kümelenme olduğu görülmüştür. Buradan hareketle kümelenme gösteren bölgelerde mekansal etkinin anlamlı olduğu iller LİSA istatistiği ile belirlenmiştir. Göçü etkileyen faktörlerin yönelimine uygun mekansal model belirlenmiş ve bu değişkenlerin gösterdiği hareket, anlamlı korelasyona sahip iller bazında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar iktisaden beklenen yöndedir.
Özet (Çeviri)
Spatial data models are commonly used in economic studies especially recently. These models are distinguished from classical econometric models with their characteristic of taking into account the effect caused by the location of the data set. The spatial effect on a data set shows itself in two ways. The first one is the spatial dependence, which is defined as the correlation between neighbouring locations. The other one is the spatial heterogeneity, which is defined as the non-fixed variance of an analysed variable. This study examines whether or not the factors that affect migration in Turkey show spatial characteristics. In this context, the distribution of migration is analysed cartographically, and it has been observed that there is a certain pattern through northeast and southwest. In light of this observation, in the regions that show this pattern, the cities that indicate a meaningful spatial effect are determined via LISA statistics. The appropriate spatial model for the orientation of the factors that affect migration is determined and the movement that those variables display is evaluated within the framework of cities that have a meaningful correlation. The conclusions that are derived are economically expected.