İç göçlerin bölgesel dengesizlik üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of internal migration on regional imbalance: The case of Turkey
  1. Tez No: 542295
  2. Yazar: AYFER ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Ülke içerisinde nüfusun yer değiştirmesini ifade eden iç göçler, hem göç alan hem göç veren bölgeleri farklı açılardan etkilemekte; bölgeler arasında gelişmişlik farklarının derinleşmesine neden olmaktadır. Yoğun göç veren bölgelerde azalan işgücü, verimlilik, üretim ve tüketim hacmi, bu bölgelerde iktisadi büyümeyi olumsuz etkilemekte; gelişmiş bölgelerde artan nüfus işsizlik, barınma ve kültürel çatışma gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bu durum bölgesel kalkınmayı birçok yönden etkilemekte ve göç politikaları bölgesel dengesizlikler açısından önem arz etmektedir. İç göçlerin bölgesel dengesizlik üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlayan çalışmanın ilk bölümünde iç göçlere, sosyo-iktisadi etkilerine, göç-yakınsama ilişkisine değinilmekte; dünyada ve Türkiye'deki seyrine yer verilmektedir. İkinci bölümde bölgesel dengesizlikler ve belirleyicileri ele alınmakta; göstergelerle Türkiye'de bölgesel farklara yer verilmekte; dengesizlikleri azaltmaya yönelik politikalar tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de iç göçlerin bölgesel dengesizlik üzerindeki etkisi sabit etkiler modeli ile analiz edilmektedir. Düzey-2 bölgeleri ve 2008-2017 dönemi verileriyle test edilen modelin bağımlı değişkeni kişi başına reel GSYİH'dır. Bölgeler, düşük ve yüksek gelir ayrımı yapılarak gruplandırılmakta ve göçlerin GSYİH üzerindeki etkileri bu bölgeler için ayrı ayrı ortaya konmaktadır. Araç değişkenler olarak, iç göç, eğitim, nüfus, işsizlik ve kamu harcamaları yer almaktadır. Elde edilen bulgulara göre, iç göçler bölgesel dengesizlikleri artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internal migration which refers to the displacement of the population within the country, affects the in-migration regions and the out-migrantion regions from a different perspective; it causes deepening of development differences between regions. Declining labor force, productivity, production and consumption volume in regions of intense out-migration negatively effects economic growth in these regions; increasing population in developed regions brings such as unemployment, housing and cultural conflict problems. This situation affects regional development in many ways and migration policies are important in terms of regional imbalances. In the first part of the study, which aims to investigate the effect of internal migration on regional imbalances, internal migration, socio-economic effects, migration-convergence relationship is discussed; it is given the trends in the world and Turkey. In the second chapter, regional imbalances and their determinants are discussed; regional differences are given with indicators in Turkey; policies for reducing imbalances are discussed. In the third chapter, the effect of internal migration on regional imbalances is analyzed with fixed effects model in Turkey. The study includes the period 2008-2017 NUTS 2 in Turkey; per capita real GDP is used as dependent variables. Regions are categorized as low and high income regions; the effects of migration on real GDP are presented separately for these regions. İnternal migration, education, population, unemployment and public expenditure are used as independent variables. According to the findings, internal migration increases regional imbalances.