Elites, power sources and democracy
Elitler, güç kaynaklari ve demokrasi
  1. Tez No: 226509
  2. Yazar: DENİZ YETKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SAYARI, PROF. DR. TÜLAY ARTAN, YRD. DOÇ. DR. NEDİM NOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez genel olarak elitler, ancak özellikle güç kazanımı ve gücün elde tutulmasıyla ilgilidir. Tezi ilgilendiren bir diğer konu ise demokrasidir. Bu sebeple, klasik elit teorileri ve demokratik elit teorileri eleştrisel olarak analiz edilmiştir. Dahası, elit olabilmek için gerekli olan güç kaynakları ve elitlerin güç kaynakları tartışılmıştır. Bunlara ek olarak, klasik ve demokratik elite teorisyenlerinin elitlerin yönettiği demokrasi ihtimaline bakışları sorgulanmıştır. Bu çalışma, elite teorilerine göre toplumlarda elitlerin varolduğu sonucunu çıkarır. Bu elitler güçlü ve prestijlilerdir. Ancak, elit olabilmek için gerekli olan güç kaynakları ve elitlerin güç kaynakları farklı elit teorilerinde farklılık gösterir. Yinede, demokratik elit teorisyenlerine göre elitlerin güçleri demokrasilerde sınırlandırılabilir. Hatta, onlar için demokrasi fikri elit teorileriyle uyumludur ve elitlerin yönetici olduğu bir demokrasi olanaklıdır. Bu yüzden, birinci bölüm klasik elit teorisyenlerinin elitlere bakışını genel anlamda inceler. İkinci bölüm, klasik ve demokratik elit teorisyenlerinin güç kaynakları ve demokrasi hakkındaki tartışmaları üzerinde durur.
Özet (Çeviri)
This thesis is about elites in general, and the acquisition and maintenance of power in particular. The last concern of the thesis is democracy. For this reason, the classical elite theorists? and the democratic elite theorists? perceptions of the elite were critically analyzed. Moreover, power for becoming a part of the elites and power of the elites were discussed. In addition to these discussions, ideas of classical and democratic elite theorists about the possibility of democracy under elite rule and the compatibility of it with the elite theory were questioned. This inquiry concluded that, according to elite theories there are elite groups in societies. They are powerful and prestigious. However, the power sources for becoming political elites and power sources of the elites are different from one elite theorist to another. Nevertheless, it was claimed that according to democratic elite theorists the power of elites can be restricted thanks to democracy. Furthermore, they argue that democracy is compatible with the theory of elite and it is possible to have democracy under the rule of the elites. Thus, chapter one was designed so as to provide a general view of classical elite theorists? perception of elites. Chapter two provided the basic discussion between classical and democratic elite theorists about power sources and democracy.