Hüdavendigâr eyaleti Burusa sancağı Domaniç kazası 1261 (1845) tarih ve 7712,7714,7719,7725,7731,7732 numaralı temettu'ât defterleri transkripsiyonu
Transcription of 1261(1845) dated and 7712,7714,7719,7725,7731,7732 numbered Hüdavendigar state of Burusa banner and Domaniç county?s dividend books
- Tez No: 226563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Osmanlı Devleti, hüküm sürdüğü dönemde ki diğer devletlerde olduğu gibi, büyük ölçüde giderlerini halktan topladığı vergilerle gidermeye çalışan bir devletti. Osmanlı Devleti, vergi sisteminde Tanzimat Dönemi'ne kadar tam bir usül yoktu. Tanzimat'tan sonra Osmanlı Devleti'nin vergi sisteminde köklü değişiklikler yapıldı. Bu döneme kadar alınan bazı vergiler kaldırılarak tüm halkın gelirine göre ve eşitlik esasına dayanan temettu' vergisi konulmuştur. Devletin, halktan aldığı bu temettu' vergilerinin kaydedildiği defterlere de Temettu`ât Defterleri denilmiştir.Tanzimat'tan sonraki dönem hakkında özellikle, 19. yüzyıl Osmanlı Devleti sosyal ve ekonomik yapısı hakkında önemli bilgiler veren Temettu`at Defterleri günümüzde Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunmaktadır. 1988'de tasnif çalışmaları tamamlanan Temettu`at Defterleri araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Bu defterlerde tahriri yapılan yerleşim birimlerindeki nüfus, vergisi alınan ve alınmayan toprak, yetiştirilen ürünler, hayvanlar, ailelerin gelirleri, kira gelirleri, meslek ve sanat gelirleri kaydedilmektedir. Temettu`at Defterlerinde dönemin nüfus yoğunluğu, bölgenin arazi, iktisadi, ticari durumu ve zirai durumu, her türlü gelirleri, hayvan geliri ve dağılımı, ailelerin gelir ve refah seviyesi hakkında bilgiler bulunmaktadır. Bu defterlerdeki bilgiler ışığında, Osmanlı Devleti'nin toplumsal, iktisadi ve sosyal yapısı hakkında bilgi edinmek mümkündür.Yüksek Lisans tez çalışması olan bu Temettu`at Defterlerinden Burusa Sancağına tabi` Domaniç Kazası'na bağlı aşağıdaki köylerin Temettu`at Defterlerinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi yapılmıştır.ML. VRD. TMT. 7712 Bulamur KöyüML. VRD. TMT. 7714 Çok KöyML. VRD. TMT. 7719 Berçin KöyüML. VRD. TMT. 7725 Domür KöyüML. VRD. TMT. 7731 Durabeğ KöyüML. VRD. TMT. 7732 Ilıcasu Köyü
Özet (Çeviri)
Otoman Empire, as the other empires in its region, is an empire woeking to reduce its expenditureswith taxes gathered mostly from the people. In the tax system of Otoman Empire, there was no exact system, After the Tanzimat Firmanı, İmportant changes were done in the tax system of Ottoman Empire Until this period some taxes taken, were cancelled and peopel revenve and eguality principle based Temettu` tax had been excised.The books, in which the taxes were recorded taken from the peopele, are called Temettü`ad boks.Temettü`ad books gives About the period after the Tanzimat Firman, especially 19. century Otoman empire social and economical statue, are presented in The prime ministery Archives. The Temettü`ad books classifcation studies completed in 1988, were presented to the researchers use. In these boks; population, land, taken or not taken taxes, grown up products, animals; revemves of families hire professions and art are recorded. İn Temettü`ad books include many different kinds of information such as; population density of period position of land, economical, commercial and agricultural position of region, evey kind of incames, distribution of animals, incame and luxury levels of families, etc.The transcription and analysis studies of following villages connected to Domaniç and Burusa were accomplished from Temettü`ad Books as master thesis study.ML. VRD. TMT. 7712 BulamurML. VRD. TMT. 7714 ÇokML. VRD. TMT. 7719 BerçinML. VRD. TMT. 7725 DomürML. VRD. TMT. 7731 DurabeğML. VRD. TMT. 7732 Ilıcasu