Küreselleşen dünyada devletin iktisadi rolü: Türk kamu maliyesi örneği
The economic role of state in a globalized world: The case of Turkish public finance
- Tez No: 226572
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
21. yüzyıla girerken, birey, toplum ve devleti farklı kavram, boyut ve derinlikteetkileyen degisim, dünyanın her bir kösesinde yasanmaktadır. ktisadi, siyasi, sosyal vekültürel sahalarda var olan sınırların ortadan kalkmaya basladıgı, kutuplasmaların terkedildigi, liberal yaklasımların hemen hemen her alanda ve her anlamda güç kazandıgı,bilisim, teknoloji ve enformasyonun hızla gelistigi, yasam formlarımızda büyükdönüsümler yasandıgı bu sürece, küresellesme adı verilmektedir.Küresellesme ile birlikte her alanda yasanan degisim, devletin görev, rol vefonksiyonlarında da kendini hissettirmektedir. Bu çerçevede, küresellesme ile birlikteüretim faktörlerinin uluslararası mobilitesinin artması, teknoloji ve iletisimde yasananhızlı gelismeler ve neo-liberal degerlerin yükselisi, devletlerin kamu mali yapılarını vekamu mali politikalarını derinden etkilemistir. Küresellesmenin devletlerin kamu maliyapılarına etkisi, kamu gelir ve giderlerinde yasanan degisimlerde, kamu idareleriarasından yasanan küresel rekabette ve devletlerin birbiri ardına gerçeklestirdikleri malireformlarda kendini göstermektedir.Bu çalısmada, küresellesmenin devletin iktisadi rolü üzerindeki etkisi, kamumaliyesi açısından incelenmistir. Bu baglamda küresellesmenin tanımı, tarihi gelisimive ulus devletler üzerindeki etkisi birinci bölümde ele alınmıstır. Küresellesmeninülkelerin kamu maliyelerine ve mali reformlar üzerine etkileri ikinci bölümdeaçıklanırken, son bölümde ise örnek ülke olarak seçilen Türkiye'de, küresellesmeninkamu maliyesine ve mali reformlarına etkisi ayrıntılı bir sekilde incelenmistir.
Özet (Çeviri)
While entering 21.century, the change which affect person, society, and thegovernment in different concept, size and depth, had been living at every corner of theworld. The border exist on economic, political and cultural fields start to removed ,leave the polarization, liberal approachs gain power approximately every field and everymean, data techonology and informatiion develop quickly, big transformation in our lifeform in this period, is given the name globalization.The alternation lived in every field with globalization, has been experiencingitself also duty, role and function of government.n this context, with globalization,international mobility of product?s factors ascend with globalization, the quickdevelopment in the communication and technology and rises the neo-liberal values,affected deply governments public financial structure and publiic financial poliitics. Theaffects of globalization to public financial structure of government, the exchange inpublic incoming and outgoing, come into existence the global competition livingbetween public administration and financial reform which realized the government inquick successionIn this study, is analysed the globalization affects to economic role ofgovernment, from public finance. In this context is taken on the definition of theglobalization, historical develepment and the affects on nation states.while explainingthe globalization affects to country?s public finance and on financial reform, in finalchapter ; in Turkey where is selected sample country, is examined the globalizationaffects to public finance and financial reform in detail.