Asimetrik enformasyonu azaltan bir uygulama olarak bilgi teknolojisi tabanlı ticaret bankacılığı faaliyetlerinin KOBİ'ler açısından değerlendirilmesi ve Kütahya ili saha araştırması
Evaluation of information technologies based commercial banking operations in terms of SME's as a decreasing application of asymmetric information and a field research in Kutahya
- Tez No: 226573
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Finansal sistemin en ağırlıklı aracı kurumu olan bankalar fon arz edenler ve fontalep edenler arasında fon akışını sağlayarak ekonomide önemli bir işlevi yerinegetirmektedir. Bankaların en önemli müşteri grubu ise işletmelerdir. Türkiye'dekiişletmelerin %99'unun KOBİ olduğu düşünüldüğünde bankaların KOBİ'lerinihtiyaçlarına yönelik ürün ve hizmetleri çeşitlendirmesi ve KOBİ'lerin bunlardanyeterince yararlanabilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla bazı bankalar, sınırlıfinansman olanakları ve yüksek kaynak maliyeti ile karşı karşıya kalan KOBİ'lerinfinansal çözüm ortağı olmak ve her türlü finansman ihtiyaçlarını karşılamak üzereticaret bankacılığı faaliyetleri içerisinde KOBİ'lere özel bir yer ayırmakta ve bufaaliyetlerini ?KOBİ bankacılığı? adı altında programlamaktadır.Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler her sektörü etkilediği gibibankacılık sektörünü de önemli ölçüde etkilemiştir. Bankalar bilgi teknolojilerinikullanmanın avantajlarından yararlanmak için, ürün ve hizmetlerini bilgi teknolojileritemelli dağıtım kanalları vasıtasıyla sunmaya başlamışlardır. Bilgi teknolojilerinikullanmanın bilgi asimetrisi kaynaklı sorunları azaltıcı etkisi de düşünüldüğünde,bankalar için yeni dönemin adı elektronik bankacılık olmuştur. Ticaret bankalarınınbilgi teknolojileri temelli dağıtım kanalları vasıtasıyla ürün ve hizmetlerini sunarakasimetrik bilgi sorununu azaltması kadar, müşterilerin özellikle de KOBİ'lerin buteknolojilere uyum sağlayıp etkili bir şekilde kullanabilmeleri de büyük önemtaşımaktadır. Ancak, araştırma sonunda KOBİ'lerin gelişen teknolojiye ayak uydurmasıve kullanabilmesinde önemli sorunların mevcut olduğu ve bu nedenle bilgiteknolojilerinin kullanımının asimetrik bilgi sorununu azaltıcı etkisinin istenilen şekildegerçekleşemediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Banks, the most weighted financial intermediary of the financial system, fulfill themost important function between the ones who supply funds and the ones who demandthem by performing the flow of funds. The most important customer group of the banksis businesses. While considering the facts of 99% of the businesses are SME in Turkey,diversifying the SME-oriented products and services by the banks, and benefitingadequately by the SMEs is critically important. For this reason, some banks reservespecial place for being financial solution partner and supplying all financialrequirements for SMEs that faced with limited financial possibilities and high resourcecost in the commercial banking activities and they have programmed their activitiesunder the name of `?SME Banking??.Developments in the knowledge and communications influenced banking sectorconsiderably like all sectors. Banks have started to present their products and servicesvia knowledge technologies based distributing channels for taking the advantages ofknowledge technologies. While considering the reducing effect of using the asymmetricinformation based problems, the name of new era has been electronic banking. It has agreat value as reducing the asymmetric information problem as orienting to thesetechnologies and using them efficiently by the customers especially SMEs by presentingthe products and the services via knowledge technology based distributing channels ofcommercial banks. But at the end of the research it has seen that there are importantproblems for SMEs for orienting to developing technologies and using them and for thisreason reducing effect of asymmetric information problem of knowledge technologiescouldn?t develop in the desired way.