Klâsik ve çağdaş tefsir metinleri ışığında Lokman sûresinin tahlîli
Analysis of Luqman surah in the light of classic and modern commentary texts
  1. Tez No: 226591
  2. Yazar: SÜLEYMAN KISAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lokman suresi, içerisinde birçok inanç, ibadet ve ahlak ilkeleri bulunan ve Mekke döneminde inmiş bir suredir. Bu surede Allah'ın varlığı ve kudreti, daha çok tabiattaki yaratılış harikaları gözler önüne serilerek vurgulanır. Aynı zamanda günümüz modern ahlak sistemlerinin de öngördüğü birçok ahlaki ilke bu surede Lokman'ın oğluna verdiği öğütler içerisinde aktarılır. Lokman, bu surede adı iki defa zikredilen ve kendisine hikmet verildiği belirtilen önemli bir şahsiyettir. Onun oğluna verdiği öğütler bu surede zikredildiği gibi Kur'an'dan önceki döneme ait farklı eserlerde de farklı şekillerde aktarılmaktadır. Bu çalışmamız Lokman'ın kişiliği ve şahsiyeti ile Lokman suresinin günümüze ışık tutan mesajlarla dolu ayetlerini araştırmaya yöneliktir. Bu yönüyle, yapılacak olan genel veya konulu tefsir çalışmaları için yardımcı olacak mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
Luqman surah is a surah which includes a lot of principles about moralty, worship and belief. This Surah was revealed at Makkah. The existence of Allah and his might is stressed in this surah by giving many wonders of creation in the nature as an example. Many moral principles which the modern maralty systems accept today are also mentioned in this surah with the admonitions which were given by Luqman the Sage to his son. Luqman in this surah is a personality whose name was mentioned two times and was also given wisdom. The admonitions given by Luqman to his son is mentioned in this sure as they were mentioned in other books which belonged to the periods before Koran. Our aim with this study is to search Luqman?s personality and the versus in this surah which shed light on today?s world. Thus, we think that this paper will contribute to the general and subject-based commentary studies.