Europeanization of Turkish foreign policy towards Cyprus issue under the JDP government: Myth or reality
Akp Hükümeti altında Türk dış politikasının Kıbrıs sorununa yaklaşımının Avrupalılaşması: Efsane ya da gerçek
  1. Tez No: 226600
  2. Yazar: SEVİNÇ BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
3 Kasım 2002 seçimleriyle Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldikten sonra, AKP hükümeti AB üyeliğini politika önceliği yaptı ve Türkiye'nin AB'ye katılımını Kıbrıs sorunun çözümü ile ilintilendirdi. Bu bağlamda, bu çalışma 2002'den beri Türk dış politikasının Kıbrıs'a yaklaşımında bir değişim olup olmadığını, eğer bir değişim varsa bu değişimin Türkiye'nin katılım süreciyle ilişkisini tayin etmeyi amaçlamaktadır. Her ne kadar önceki hükümetler Kıbrıs'ı AB üyeliği için feda edilemeyecek bir milli güvenlik unsuru olarak kabul etse de, AKP hükümeti Kıbrıs politikasını AB üyeliği karşısındaki engelleri kaldırmaya yönelik geliştirmektedir. Türk dış politikasının Kıbrıs'a yaklaşımındaki bu değişimin arkasındaki dış teşvik AB üyeliğidir. Bu bağlamda, AKP hükümeti Kıbrıs söylemlerini AB'nin söylevlerine uyumlu bir şekilde geliştirmektedir. Fakat AB ödül ve tehditlerinin güvenilirliğinin azalması Türkiye'deki ?Avrupalılaşma? sürecini de yavaşlatmaktadır ve AKP hükümetinin katılım müzakerelerinin ilk zamanlarındaki inisiyatifi ele alan tutumuna rağmen Türk dış politikasının Kıbrıs'a yaklaşımındaki Avrupalılaşma yalnızca söylevdeki değişimde kalmaktadır.
Özet (Çeviri)
After Justice and Development Party came to power on 3 November 2002 elections, the JDP government has made the EU membership as a policy priority, and tied Turkey?s accession to the EU with the solution of the Cyprus problem. In this respect, this study aims to assess whether a change in Turkish foreign policy towards Cyprus has occurred since 2002 and if so whether this change is related to the Turkish accession process. Although previous governments recognize the Cyprus issue as a vital national security interest that can not be sacrificed for the EU membership, the JDP government has developed its Cyprus policy in order to overcome the challenges against the EU membership. The external incentive for a change in Turkish foreign policy towards Cyprus is the motivation for the EU membership. In this regard, the JDP government has developed its discourse over Cyprus compatible with the EU rhetoric. However, the weakening of credibility of the EU rewards and threats slowed down the ?Europeanization? process in Turkey and ?Europeanization? of Turkish foreign policy towards Cyprus remain solely in rhetoric despite the initial pro-activism of the JDP government in the earlier phase of accession negotiations.