A neoclassical analysis of the 2001 crisis in Turkey
2001 Türkiye krizinin neoklasik analizi
  1. Tez No: 226599
  2. Yazar: HATİCE ELİF TÜRE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İNCİ GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
2001 yılı başlarında, Türkiye ciddi bir ekonomik kriz yaşamış ve birçok araştırmacıkrize sebep olan unsurları ve krizin ekonomide yarattığı etkileri inceleyerek bu darboğazınitel olarak açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışmalara tamamlayıcı olarak, bu tezin odaknoktası 2001 krizi sırasında yaşanan ekonomik dalgalanmaları neoklasik büyüme teorisiışığında nicel olarak açıklamaktır. Bu çalışmada, dışkaynaklı verimlilik ve reel faizşokları içeren, 1998-2006 arası Türkiye datası parametreleri ile kalibre edilmiş standartbir dinamik stokastik küçük ve dışa açık ekonomi modelinin 2001 Türkiye krizisırasında gözlenen dalgalanmalara uygun olduğu gösterilmiştir. [Otsu, 2008] makalesindekineoklasik model, göz önünde bulundurulan her iki tercih fonksiyonu ile de, bunlarCobb-Douglas ve Greenwood-Hercowitz-Huffmann (GHH), ekonomideki küçülmeyidoğru şekilde tahmin etmiştir. Değişkenlerin verimlilik ve faiz şoklarına tepki verdiğikanallar ayrı ayrı araştırılmış ve iki şok birlikte hesaba katıldığında, GHH tercihindeiş gücü ve Cobb-Douglas tercihinde tüketim hariç, her iki tercih fonksiyonunun dabaşarılı performans gösterdiği bulunmuştur. Her iki fonksiyon da başarılı bir şekildeters çevrimsel bir dış ticaret dengesi üretse de, tüketimdeki yüksek dalgalanmayı GHHfonksiyonu daha iyi elde etmiş ve işgücündeki ufak daralmayı ise Cobb-Douglas fonksiyonudaha iyi yakalamıştır.
Özet (Çeviri)
In early 2001, Turkey experienced a severe economic crisis and many researchers attemptedto qualitatively explain this downturn through analyzing the facts that causedthe crisis and the effects it had on the economy. The focus of this paper is to complementthese studies by quantitatively analyzing the economic fluctuations during the2001 crisis in the light of the neoclassical growth theory. In this paper, it is shown thata standard dynamic stochastic small open economy model with exogenous productivityand real interest rate shocks, parameterized and calibrated to Turkish data from 1998to 2006, is consistent with the observed features of fluctuations during the 2001 Turkishcrisis. With both preference cases we consider, namely Cobb-Douglas and Greenwood-Hercowitz-Huffmann (GHH), the neoclassical model we adopted from [Otsu, 2008] predictsthe contraction of the economy correctly. We examine the channels through whichvariables respond to productivity and interest rate shocks separately and find out thathaving both shocks together results in successful performance of both preference cases,except for labor in the GHH case and consumption in the Cobb-Douglas case. Althoughboth cases successfully generate a countercyclical trade balance, GHH case performsbetter in generating a highly volatile consumption and Cobb-Douglas case performsbetter in capturing the modest shrink in labor.